Bilim insanlarından maskelerle ilgili korkutan açıklama! "Ölümcül izler bulundu"

Maskelerle ilgili bilim insanlarından korkutan bir açıklama geldi. Bilim insanları yurtdışında kullanılan bazı maskelerde 'ölümcül' kimyasal izler tespit ettiklerini açıkladı.

Yayınlanma Tarihi: 02.04.2021 14:16
Değiştirme Tarihi: 02.04.2021 14:16
Bilim insanlarından maskelerle ilgili korkutan açıklama! 'Ölümcül izler bulundu'

Hamburg Çevre Enstitüsü'de görev alan bilim insanları, bazı maskelerde 'ölümcül' kimyasal izler tespit ettiklerini açıkladı. Ekip adına açıklama yapan Profesör Michael Braungart, bazı maskelerin belirlenen standartlarda olmadığını söyledi. Söz konusu maddelerde 'ölümcül' kimyasal izlere rastlandığının altını çizen Braungart, "Bu maskeler aracılığı ile ağzımızdan ve burnumuzdan soluduğumuz şey aslında son derece tehlikeli sonuçlara gebe" dedi. 

YAPAY KOKULAR...

Ekip standartların altında olan bu maskelerin yeni bir maske paketi açıldığında 'temiz' koku veren kimyasal olan formaldehit ve diğer kimyasalları içerdiği keşfetti. Braungart, "Bu maskeler Formaldehit ve hatta anilin bulduk ve maskeden gelen hoş olmayan kimyasal kokuları kapatmak için bilinmeyen yapay kokuların uygulandığını tespi ettik" açıklamasını yaptı. 

MAVİ MASKEYE DİKKAT

Profesör, mavi renkli maskelerin bir kısmında kobalt maddesi keşfettiklerini de belirtti. Ekip yaptığı araştırmada Formaldehit'in yanı sıra 'tehlikeli' olarak sınıflandırılan florokarbonların açık kanıtlarını da tespit etti. Florokarbonlar insan sağlığı için son derece riskli olarak görülüyor ve bilim insanları son dönemde bu maddenin gereksiz kullanımının durdurulması için çağrıda bulunuyor.