Bilim insanları uyardı: Covid-19'a karşı burnu açıkta bırakmak, hiç maske takmamakla aynı

Koronavirüs salgınıyla ilgili bilim insanlarından çarpıcı bir açıklama geldi. Salgınla birlikte maskenin ne denli önemli olduğunun ortaya çıkmasıyla birlikte, ilk zamanlarda sıkı sıkıya uyulan tedbirler, zamanla yerini gevşemeye bırakmıştı. İnsanlar maskelerini ceplerine koymaya, kollarına  takıp, burunlarını açıkta bırakacak şekilde kullanmaya başlamıştı. Bilim insanları, Covid-19'a karşı maske takarken burnun açıkta bırakılmasının, hiç maske takmamaya eş olduğu uyarısında bulundu.

Yayınlanma Tarihi: 30.09.2020 15:41
Değiştirme Tarihi: 30.09.2020 15:41
Bilim insanları uyardı: Covid-19'a karşı burnu açıkta bırakmak, hiç maske takmamakla aynı

Koronavirüs salgınıyla ilgili her gün yeni gelişmeler yaşanıyor. Öte yandan sosyal mesafe ve tedbir, virüse karşı en güçlü silah olarak öne çıkıyor. Bu nedenle de, maske kullanımına ilk günden yana dikkat çekiliyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yetkilileri de maskenin ağız, burun ve çeneyi kapayacak şekilde takılması ve yanlarda boşluk olmaması gerektiğini söylüyor. WHO yetkilileri ayrıca takıldıktan sonra maskeye dokunulmamasını, çıkarılırken de ellerin yıkanmasını tavsiye ediyor.

Toronto Ryerson Üniversitesi epidemiyolojistlerinden Profesör Tim Sly, koronavirüs salgınıyla mücadeleye dair çarpıcı bir açıklamada bulundu. Sly, salgınla mücadelede maske takmanın büyük önen taşıdığını dile getirdi. 

Ancak Sly, maskenin de doğru takılması gerektiğini vurguladı. 

Aynı üniversitede görevli bilim insanlarından enfeksiyon kontrol uzmanı epidemiyolojis Colin Furness, burnun açıkta bırakılması eğiliminin yaygınlaştığına dikkat çekerek, "Burnu açıkta bırakmakla maske takmamak arasında fark yok" diye konuştu. Uzmanlar, maskelerin konuşurken çıkarılmaması ve boyunda ya da kulağa asılmaması gerektiğine de dikkat çekiyor.

Virüs, ağız ve burundan çıkan çok küçük damlacıkların ağız ve burundan solunmasıyla bulaşıyor.

'Maske, 2-3 kat daha fazla koruma sağlıyor'

Prof. Sly, "Araştırmalar, maske takmanın virüse karşı 2-3 kat daha fazla koruma sağladığına ve hastalık taşıyan kişinin virüsü yaymasının önlenmesinde çok daha etkili olduğuna işaret ediyor" dedi.

Geçen hafta ABD'de California Üniversitesi'nin sonuçlarını yayımladığı bir araştırma, maske takmanın Covid-19 enfeksiyonun daha hafif geçirilmesini sağlayabileceğini ortaya koymuştu.

Kaynak: BBC Türkçe