Bilim insanları açıkladı: Koronavirüse karşı bağışıklık sahibi olabilirler

İsviçreli ve Amerikalı bilim insanları atipik zatürre geçirenlerin koronavirüse karşı bağışıklık sahibi olabileceğini açıkladı. Amerikalı ve İsviçreli bilim insanlarından oluşan bir gruptan edinilen son dakika bilgilerine göre; SARS ya da diğer adıyla atipik zatürre geçiren kişilerin Kovid-19'a neden olan koronavirüse karşı bağışıklık sahibi olabilir.

Yayınlanma Tarihi: 20.05.2020 09:55
Değiştirme Tarihi: 20.05.2020 09:55
Bilim insanları açıkladı: Koronavirüse karşı bağışıklık sahibi olabilirler

Tüm dünyayı etkisi alan koronavirüs ile mücadelenin sürdüğü şu zamanlarda Amerikalı ve İsviçreli bilim insanlarından heyecanlandıran bir açıklama geldi.

Amerikalı ve İsviçreli bilim insanlarının çalışmalarına göre SARS ya da diğer adıyla atipik zatürre geçiren kişilerin Kovid-19'a neden olan koronavirüse karşı bağışıklık sahibi olabilecekleri söylendi.

Nature dergisinde yayınlanan araştırmaya göre; Kovid-19'a neden olan koronavirüse (SARS-CoV-2) karşı bağışıklık olabilir. Çünkü araştırmayı yapan uzmanlar bu konudaki detayları da paylaştı. Bilim insanlarının son dakika olarak açıkladığı detaylara göre; akut solunum yolu yetersizliği sendromuna neden olan SARS-CoV virüsünün bulaşmasının, koronavirüsün hücre yüzeyindeki reseptörlerle kenetlenmesinden sorumlu S proteinini hedef alan antikorların üretimini uyardığını belirledi. Bu nedenle bilin insanları akut solunum yolu yetersizliği sendromunu geçiren kişilerin yeni tip koronavirüse karşı bağışık olabileceklerini savundu.