Bilim insanları açıkladı! İşte Dünyanın sonu geldiğinde ayakta kalacak 5 ülke

Dünyanın sonuyla alakalı birçok araştırma yapılmaya devam ederken, ortaya atılan senaryolar ise dikkat çekmeye devam ediyor. Bilim insanları tarafından yapılan son araştırmalar sonucunda ise dikkat çeken detaylar ortaya çıktı. Araştırmaya göre dünyanın sonu geldiğinde sadece 5 ülke ayakta kalabilecek. O ülkeler ise Yeni Zelanda, İzlanda, İngiltere ve İrlanda ile Avustralya. Ayrıca Avustralya'da yer alan Tazmanya eyaleti de ayakta kalacak yerlerden biri.

Yayınlanma Tarihi: 07.11.2021 19:20
Değiştirme Tarihi: 07.11.2021 19:21
Bilim insanları açıkladı! İşte Dünyanın sonu geldiğinde ayakta kalacak 5 ülke

Dünyanın sonuna ilişkin araştırmalar ve senaryolar, insanlık tarafından merak edilmeye devam ediyor. Bilim insanları da dünyanın sonu geldiğinde nasıl bir tablo olacağını belirlemek için yeni araştırmalara imza atıyor. Son yapılan araştırmadan ise dikkat çeken sonuçlar çıktı.

AYAKTA KALACAK 5 ÜLKE

Bilim insanları, dünyanın küresel çöküşü durumunda sığınabilecek en güvenli ülkeleri belirledi. Bu ülkeler arasında, Yeni Zelanda, İzlanda, İngiltere ve İrlanda ile Avustralya'nın Tazmanya eyaleti yer alıyor.

İLK SIRADA YENİ ZELANDA VAR

Yeni Zelanda jeotermal ve hidroelektrik enerjiye, bol tarım arazisine ve düşük nüfus yoğunluğuna sahip olması nedeniylebu listede ilk sırada yer aldı.

KÜRESEL ÇÖKÜŞ TEHLİKESİ ARTTI

Araştırmacılar, birbirine karmaşık ağlarla bağlı enerji temelli küresel ekonominin neden olduğu çevresel hasar nedeniyle insan uygarlığının "tehlikeli bir durumda" olduğunu söyledi. Uzmanlar şiddetli bir finansal kriz, küresel ısınmanın etkileri, doğanın tahribatı, koronavirüsten daha kötü bir pandemi veya bunların bir kombinasyonunun küresel bir çöküşün ortaya çıkabileceğini belirtti.

ÜRETİM YETENEKLERİ DİKKATE ALINDI

Hangi ülkelerin böyle bir çöküşe karşı daha dirençli olacağını değerlendirmek için ülkeler, nüfusları için gıda yetiştirme, sınırlarını istenmeyen kitlesel göçlerden koruma, elektrik şebekeleri ve bazı üretim yeteneklerine göre sıralandı. Ilıman bölgelerdeki ve çoğunlukla düşük nüfus yoğunluğuna sahip adalar ilk sırayı aldı.

İlgili Sayfalar: Playlist