Bilim insanları açıkladı! Eğer maske takarken koronaya yakalanırsanız...

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla ilgili gelişmeler ve öneriler gelmeye devam ediyor. Bilim insanları yaptığı bir araştırma sonucu yaptığı açıklamada, maske takan kişilerin koronavirüse yakalandığı takdirde takmadan yakalanan hastalara göre hastalığı daha hafif geçirdiğini belirtti.

Yayınlanma Tarihi: 10.09.2020 12:13
Değiştirme Tarihi: 10.09.2020 12:13
Bilim insanları açıkladı! Eğer maske takarken koronaya yakalanırsanız...

Koronavirüs salgınıyla ilgili, bilim insanları tarafından öneriler gelmeye devam ederken bir yandan da hastalığın ne şartlarda ağırlaştığı ve hafif geçtiğine yönelik uyarılar yapılıyor.

Bilim insanlarına göre maske takan kişiler koronavirüse yakalandığı takdirde takmadan hastalığa yakalanan kişilere göre hastalığı daha hafif neredeyse asemptomatik geçiriyor.

Dr. Monica Gandhi ve Dr. George W. Rutherford tarafından kaleme alınan bilimsel makalede koronavirüs pandemisi boyunca maske takan kişiler ve vakalar mercek altına alındı.

Makalede yer alan şu ifade ise dikkat çekti;

"SARS-CoV-2, asemptomatik görünümden, akut solunum sıkıntısı sendromuna ve ölüme kadar çok sayıda klinik belirtiye neden olma konusunda çok yönlü bir yeteneğe sahiptir."

Dr. Gandhi şunu söyledi: Tartışmaya ve ortaya koymaya çalıştığımız şey, COVID-19'a karşı bağışıklığı güvenli bir şekilde artırma olasılığımızdır. Bazı vakalar tamamen asemptomatikler. Bu güruh rahatsız edici olabilir çünkü virüsü yayabilirler, bu yüzden maske takmayı öneriyoruz. Daha az hastalanan insanların oranını artırmakla ilgileniyoruz. Neden insanlar hastalığı daha hafif geçirmesinler?"

Gandhi ayrıca maske takmanın vakaları daha asemptomatik hale getirdiğini belirtti.

"Grubumuzun önceki çalışması, asemptomatik olan insanların oranını global çapta maskeleme ile artırabileceğinizi gösteriyor" diyen uzman vakalar asemptomatik hale geldikçe hastalığın bulaşma hızının azalacağını belirtiyor.