Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Bilim dünyasının konuştuğu Türkler!

Bilim dünyasının konuştuğu Türkler!

İzmirli üç genç mühendisin kurduğu firma, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN'in ihalesine teklif verdi.

22.09.2016 16:57

İzmirli üç genç mühendisin kurduğu firma, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN'in ihalesine teklif verdi. İhale kazanılırsa, evreni oluşturan Büyük Patlama (Big Bang) laboratuvar ortamında yeniden oluşturulurken, patlamayı gerçekleştirecek sistem İzmir'de üretilecek

İzmir'de genç yaşta kendi şirketlerini kuran 3 girişimci, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN'in açtığı ihaleye girmeye hak kazandı. 3 yıl içinde dünya devleriyle partner şirket haline geldiklerini ifade eden Met İleri Teknoloji Firması Genel Müdürü Murat Merdin, "CERN'de gerçekleşecek Big Bang'in (Büyük Patlama) cihazını hareket ettirecek sistemin ihalesine girdik" dedi. 25 yaşında kendi şirketlerini kuran elektrik-elektronik mühendisi Murat Merdin, Oğuz Merdin ve Doğukan Bayır, başarılarıyla kısa sürede dünyanın dikkatini çekti. 3 yılda dünya devleriyle partner şirket haline gelen firma, son olarak Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN'in ihalesine teklif verdi. Başarılarını Yeni Asır'a anlatan gençler, Türkiye'nin ilerlemesinin teknoloji üretimi ile gerçekleşeceğini vurgulayarak "Özellikle Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın ve TÜBİTAK'ın destekleri bizleri önemli ölçüde bir yerlere getirdi. Ancak, bizler partner firmalarımızla varolabiliyoruz. Kendi fabrikamızı kurmak ve yüzde 100 yerli üretim yapabilmek için daha fazla desteğe ihtiyacımız var."

"Kayıp madde"yi arıyorlar
Bilim insanları, evrenin oluşumuna yol açan Büyük Patlama'yı (Big Bang) laboratuvar ortamında yeniden oluşturmayı hedefliyor. Büyük patlamadan sonra ortaya çıkan canlı zerreciklerin, madde evreninin yaradılışına neden olup olmadıkları araştırılacak. İsviçre-Fransa sınırındaki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN'de yapılacak deneyle "Büyük Hadron Çarpıştırıcısı" (Large Hadron Collider-LHC) ilgili çalışmalar sona yaklaştı. Yerin 150 metre altında 27 kilometrelik tünelin içine kurulan LHC, evrenin oluşumu sırasında birkaç saniye içinde kaybolan "kayıp madde" yi bulmayı amaçlıyor. Gerçekleştirilecek çarpışmada plakaları hareket ettirecek hidrolik sistem için açılan ihaleye, İzmirli Met İleri Teknoloji firması da davet edildi.

"Verdiğimiz tekliften umutluyuz"
CERN'in ihalesine verdikleri teklifin son derece rekabetçi olduğunu ve umutlu olduklarını kaydeden Murat Merdin, "CERN'de çarpıştırılacak plakaların aynı anda aynı hızda hareket ettirilmesi gerekiyor. Patlamadaki en önemli parçanın hareketini sağlayacaksınız. Bu çok önemli. Uygun bir fiyat verdiğimizi düşünüyorum. Çünkü Avrupa'daki bir firmanın 2 Euro'ya aldığı parçayı, biz 1 Euro'ya mal ediyoruz" dedi.

Haber ile ilgili metin girin!.

CERN'in, NASA'dan sonra dünyanın en önemli bilim merkezlerinden olduğunu vurgulayan Merdin, "Umarım ihaleyi kazanırız ve Türkiye'nin de teknoloji üretiminde önemli bir yerde olduğunu Avrupa'ya ve dünyaya gösteririz" diye konuştu.

Kaynak: Yeni Asır / KADİR KEMALOĞLU

Yorumlar | 0
üye profil