Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Beşiktaş saldırısını yapan teröristlerin kimliği belli oldu

Beşiktaş saldırısını yapan teröristlerin kimliği belli oldu

Beşiktaş'ta 37'si polis 44 kişinin şehit olduğu, 155 kişinin de yaralandığı bombalı saldırıyla ilgili soruşturma devam ediyor. 2 bombacının kimliği belirlendi.

14.12.2016 18:29

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ziyareti sonrası açıklama yapan İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, Beşiktaş'taki hain saldırıya ilişkin önemli bilgiler verdi.

2 teröristin kimliği belirlendi
Çalışkan, bombalı saldırıyı düzenleyen iki teröristin kimliklerinin belirlendiğini, soruşturmanın akamete uğramaması için sınırlı bilgi paylaşımı yapıldığını belirtti.

Bir devlet envanterine kayıtlı patlayıcı
Patlayıcının 400 kilogramlık RDX, PETN ve TNT'den oluştuğunu söyleyen Mustafa Çalışkan, "Bunlar fabrikasyon tipi patlayıcılar. Yani bir devlet envanterine kayıtlı olması gerekiyor. Rahat bulunabilecek patlayıcılar değil. Bu da arkasında devlet desteği olduğunu gösteriyor. Saldırıyı bölücü terör örgütü PKK'nın yaptığı kesin" dedi.

Üçüncü kimyasal izine rastlandı
Polis saldırıda kullanılan bomba ile ilgili bazı ayrıntılara ulaştı. Bombada TNT ve RDX karışımı patlayıcıların kullanıldığı belirlenirken üçüncü bir kimyasal madde izine de rastlandı. Bombanın fabrikasyon yapımı olduğu belirtiliyor.Saldırıda kullanılan patlayıcıları bir araya getirme kabiliyetinin üst düzey askeri personel bilgisi gerektirdiği bu nedenle bombanın yurt dışında yardım alınarak hazırlandığı ve Türkiye'ye sokulduğu değerlendiriliyor.

Yorumlar | 0
üye profil