Berkin Elvan son yolculuğuna uğurlanıyor

Berkin Elvan son yolculuğuna uğurlanıyor
Yayınlanma Tarihi: 12.03.2014 10:57 | Değiştirme Tarihi: 12.03.2014 17:20

Gezi Parkı olayları sırasında yaralanan ve 269 gün komada kaldıktan sonra dün sabah yaşamını yitiren Berkin Elvan, son yolculuğuna uğurlanıyor.

Gezi Parkı olayları sırasında başına gelen gaz fişeği kapsülü ile yaralanan ve 269 gün komada kaldıktan sonra dün sabah yaşamını yitiren Berkin Elvan, son yolculuğuna uğurlanıyor.Elvan'ın cenazesi, Şişli Camisi'nin bulunduğu meydana getirildi ve cenaze kortejin ön tarafına geçirildi. Halk Cephesi, EMEP, DİSK, SDP, TKP, TGB, Devrimci Cephe Platformu ve Taksim Dayanışması'nın da aralarında bulunduğu siyasi parti, sendika, sivil toplum kuruluşları ile vatandaşlar, farklı noktalardan gelerek meydanda toplandı.Cenazenin bulunduğu kortej, Halaskargazi Caddesi üzerinden Feriköy Mezarlığı'na geldi. Kortejin önünde büyük bir Türk bayrağı yer aldı.

Haber ile ilgili metin girin!.Korteji takip eden anons arabasından Gezi Parkı olayları sırasında hayatını kaybedenlerin isimleri söylenirken, gruptakiler "burada" diye bağırdı. Taksim Dayanışması da anons aracından, Berkin Elvan'ın cenazesi defnedildikten sonra Gezi Parkı'na yürüneceğine ve Gezi Parkı'na gidilerek, burada Elvan'ın anılacağına dair çağrıda bulundu.Yürüyüşe katılanlar, "15'inde bir fidan Berkin Elvan", "Berkin Elvan ölümsüzdür" ve "Bu daha başlangıç mücadeleye devam" şeklinde sloganlar atarken, üzerinde Elvan'ın fotoğraflarının bulunduğu dövizler taşıdı. Katılımcıların bazılarının elinde, Elvan'ın ekmek almaya giderken vurulduğuna dikkati çekmek için ekmek taşıdığı görüldü.Kortejde; Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe formaları giyip, takımlarının flamalarını taşıyanlar da yer aldı.Korteje, HDP Genel Başkanı Sebahat Tuncel, HDP Genel Başkan Yardımcısı Ertuğrul Kürkcü ve HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de katıldı. Haber ile ilgili metin girin!. Polis geri çekildiBu arada, grup sorumlularıyla emniyet yetkilileri Ergenekon Caddesi girişinde konuştu. Grup sorumluları, cadde üzerindeki kitlenin farklı fraksiyonlardan çok fazla kişiden oluştuğunu, polisi yakın noktada görmelerinin olumsuzluk teşkil edebileceğini belirterek, polislerin belli bir miktar daha geri çekilip dönüş yolundan uzakta durmalarını istedi. Bunun üzerine polis yetkilileri, TOMA'ları ve çevik kuvvet ekiplerini belli bir mesafe geri çekti.Bazı çocuklar, TOMA'ların üzerine çıkarak fotoğraf çektirdi ve sprey boyalarla bu araçlara yazılar yazdı. Polis, buna herhangi bir müdahalede bulunmadı.Osmanbey Metro Durağı'nda bekleyerek, cenazeye katılanları Rumeli Caddesi'ne yönlendirmek isteyen polis, tepki üzerine Pangaltı'nda önlem aldı.Feriköy'e, Halaskargazi Caddesi üzerinden yürüyen bir grup, burada güvenlik amacıyla bulunan çevik kuvvet ekiplerine taş attı. Polisler önce atılan taşlara karşı kalkanlarını kullanırken, daha sonra polis otobüsleri ve TOMA'nın arkasına geçti.Mecidiyeköy'deki otobüs duraklarında polisleri taşıyan İETT otobüsleri de bazı kişilerce taşlandı.  Haber ile ilgili metin girin!.