Berber ve kuaförlere koronavirüs zammı! İşte 2020 Berberler Odası Fiyat Tarifesi!

Koronavirüs salgınının başlamasıyla uzun süre kapalı kalan berber ve kuaförlerde zam telaşı var. Çoğu berber ve kuaför, son günlerde hizmet bedellerinde bir artışa gitti. Berber ve kuaför esnafı bu durumu kapalı kaldıkları günlerde yaşadıkları mali kayba ve yeni dönemin getirdiği zorunluluklara dayanan maliyet artışına bağlıyor.

Yayınlanma Tarihi: 21.06.2020 09:36
Değiştirme Tarihi: 21.06.2020 09:36
Berber ve kuaförlere koronavirüs zammı! İşte 2020 Berberler Odası Fiyat Tarifesi!

Konuyla ilgili açıklama İstanbul Berberler Odası Başkanı Şükrü Akyüz'den geldi. Berber ve kuaförlerde uygulanan hizmet bedellerinin her yılın başında çeşitli istişareler sonucunda belirlenerek tüm esnafa gönderildiğini söyleyen Şükrü Akyüz, “Esnaf buradaki listede belirlenen fiyatlara uymak zorunda. Biz bu fiyatın altında bir tarife ile hizmet veren işletmeden şüphe ediyoruz. Koronavirüs döneminde dükkanlarımız uzun süre kapalı kaldı. Daha önceden rekabet edebilmek için ya da daha fazla müşteri çekebilmek için gerçekten resmi tarifenin yarı fiyatına kadar düşülen bir ortam vardı. Şimdi esnaf yaşadığı zorluklardan sonra resmi tarifenin önemini anladı ve fiyatları resmi tarifeye çekti. Yani ne tarife değişti ne de fiyatlara zam yapıldı” dedi. 

"MALİYETLER ETKİLENDİ"

Koronavirüs sürecinde çalışmak için tek kullanımlık malzeme zorunluluğu gibi uygulamalarında maliyetleri etkilediğini söyleyen Akyüz, “Bu maliyetlere baktığında esnaf ayakta kalmak için resmi tarifeyi uygulamak zorunda olduğunu görüyor. Bizim 3 tarifemiz var. A, B ve C grubu tarifesi. A grubu daha çok lüks işletmeler tarafından kullanılıyor. Onlar her yıl bize bir fiyat listesi atıyor ve biz onu değerlendirip onaylıyoruz. Bunların kiraları genelde 50-60 bin lira olduğu için buradaki hizmet ve tarife farklı oluyor. Bir de B ve C grubu tarife var. Bu ikisi arasında da sadece 5-10 liralık kullanılan malzemenin kalitesinden kaynaklanan farklılıklar var ama fiyatlar yine birbirine yakın. Müşteriler de bu tarifeleri dikkate alsın 15-20 liraya boya ve saç kesimi yapılan yerlere güven olmaz” açıklamalarını yaptı.  

Berberler ise bu dönemde maliyet artışını müşterilerine yansıtmamaya çalıştıklarını ancak bu durumun sürdürülebilir olmadığını belirtiyor. Özellikle toptancılardan alınan hem tek kullanımlık hem de genel kullanım malzemelerindeki fiyat artışının yüzde 200’ü bulduğunu belirten esnaf, “Her sektörde olduğu gibi bizim sektörümüzde de fırsatçılık bitmiyor. Daha önce 3 liraya aldığımız tek kullanımlık bir ürün şimdi 7 lira. Piyasada daha ucuzunu bulmak imkansız” diyor.

İŞTE 2020 BERBERLER ODASI FİYAT TARİFESİ (TL)

Hizmet türü                               B grubu              C grubu 
Sakal tıraşı                                    20                      15
Saç kesimi                                     40                      25
Modern saç kesimi                        45                      30
Modern saç-sakal kesimi              70                      45
Saç boyama                                  70                      50
Damat tıraşı                                  150                   100 

(Hürriyet)