Berat Kandili ne zaman? İşte Diyanet 2021 Berat Kandili tarihi

Berat Kandili ne zaman sorusunun yanıtını merak eden yüz binlerce Müslüman vatandaş, Diyanet tarafından paylaşılan 2021 dini takvimini sorgulamaya devam ediyor. Berat Kandili'ne çok az bir zaman kala, Berat Kandili'nin önemi ve kandilde yapılacak ibadetlerde merak ediliyor. Peki, Berat Kandili ne zaman? İşte Diyanet 2021 Berat Kandili tarihi.

Yayınlanma Tarihi: 25.03.2021 16:09
Değiştirme Tarihi: 25.03.2021 16:09
Berat Kandili ne zaman? İşte Diyanet 2021 Berat Kandili tarihi

Berat Kandili için geri sayım başladı. 2021 yılının üçüncü kandili olacak olan Berat Kandili bu yılda milyonlarca vatandaşın ibadetleri ve dini vazifelerini yerine getirmeleriyle geçilecek. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan 2021 dini takvimiyle birlikte, kandil tarihleri belli oldu. Peki, Berat Kandili ne zaman? İşte Diyanet 2021 Berat Kandili tarihi.

BERAT KANDİLİ NE ZAMAN? 

Berat Kandili 27 Mart 2021 tarihinde idrak edilecek. Yılın üçüncü kandili cumartesi gününe denk geliyor.

27 Mart: Berat Kandili

17 Ekim: Mevlid Kandili

BERAT KANDİLİ NEDİR?

Berat gecesi, Kur'an-ı Kerim'in Levh-i Mahfûz'dan Dünya semasına toptan indirildiği gecedir. Buna "inzâl" denir. Kadir Gecesi'nde ise Peygamber'e ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. Buna da "tenzîl" denir.

BERAT KANDİLİ ANLAMI VE ÖNEMİ 

Berat kelimesinin aslı ''Berâettir. Berat kelimesi; kurtulmak, beri olmak, suçlu olmamak anlamına gelmektedir. Berat ve beraet, beri olmak, aklanmak, temiz ve suçsuz çıkmak anlamlarındadır. Mü'minlerin bu gece günah yüklerinden kurtulup, ilâhî bağışa ermeleri umulduğu için, sözlük manasına uygun olarak “Berat Gecesi” denilmiştir.

Bu gecenin dört adı vardır; mübarek gecenin en meşhur adı ''leyle-i beraa'' (Berat Gecesi) olmakla birlikte ''leyle-i mübareke'', ''leyle-i rahmet'' ve ''leyle-i sakk'' isimleridir.

Kurtuluş, af ve arınma anlamlarına gelen Berat, Müslümanlara kulluk bilinci ve hesap verme şuuruyla; hata, suç ve yanlışlardan kaçınmayı, günahlardan arınmayı; affedilmenin yanında affedici olmayı da, bağışlanma isteğinin yanında bağışlayabilme şuurunu da kazandırır.

Hazreti Muhammed'in, Berat Kandili'ne ilişkin şöyle buyurduğu ifade ediliyor:

"Şaban ayının 15'inci gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve 'Yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim. Yok mu rızık isteyen, rızık vereyim. Yok mu şifa isteyen, şifa vereyim. Yok mu başka isteği olan ona da istediğini vereyim' buyurur."