"Ben Taraftarın İdoluyüm"

Galatasaray'ın Brezilyalı yıldız orta saha oyuncusu Felipe Melo, ülkesinde açıklamalarda bulundu.

Yayınlanma Tarihi: 04.09.2013 12:49
Değiştirme Tarihi: 04.09.2013 12:47
'Ben Taraftarın İdoluyüm'

Galatsaray'ın Brezilyalı futbolcusu Felipe Melo, Breilya basınına röportaj verdi. Oldukça samimi cevaplar veren Melo, Galatasaray'daki sezon başında mutlu olduğunu dile getirdi ve Brezilya'da herhangi bir takıma ya da Brezilya Milli Takımı'na dönmeyi düşünmediğini açıkladı.

Melo; "Sezona Emirates Cup ve Türkiye Süper Kupası ile başladığım için mutluyum" derken, kariyerini 2010 Dünya Kupası'ndan sonra tekrar inşa ettiğini söyledi.

- Brezilya'da adın Flamengo ve Internacional gibi kulüplerle anıldı. Niye geri dönmedin?

"Flamengo ile olan görüşmelerim hiçbir zaman resmi olmadı. Internacional benimle gerçekten konuşmadı bile. Belki temsilcimle görüşmüşlerdir, bilemiyorum. Diğer kulüpler hakkında yorum yapmaya bile değmez. Galatasaray'a geldiğimde ise kulüp tarihininin en kötü durumundaydı. Şimdi Şampiyonlar Ligi'nde oynuyor, Türkiye Ligi'ni kazanıyoruz. Burada taraftarların idolu gibiyim"

-Galatasaray'da başka Brezilyalı yok. Türkiye'de oynayan diğer Brezilyalılar ile görüşüyor musun?

"Cristian ile görüşüyorum ama onunla sıkı arkadaşlık yürütmemiz mümkün değil çünkü İstanbul'un diğer tarafında oturuyor. Ben Avrupa'dayım o ise Asya kısmında. Trafik çok yoğun ve bazen ona gitmem ya da onun bana gelmesi neredeyse 3 saat sürüyor."

-Türk taraftarları, Brezilya'dakilerle karşılaştıracak olursan?

"Brezilya'da 3 sezon oynadım. Flamengo ile Cruzeiro ile, sonra ayrıldım zaten. Brezilya'nın bugünlerde sorunu bir klasik olduğu üzere bomboş stadyumlar. Burada ise bütün stadyumlar dolu. Burada insanlar maçları tutkuyla izliyorlar. En önemli fark bu"

-Türkiye'de stadyumlardaki taraftarlarla ilgili tecrübelerin var mı? Brezilya'da neden stadlar dolmuyor? Bu şiddet korkusu mu, pahalı biletler ya da başka bir sebep mi?

"Korkunun bir faktör olduğunu düşünmüyorum. Brezilya'daki sorunlar, Türkiye'de de var. Geçen sezon Fenerbahçe ile şampiyonluğu garantilemiş olarak oynadıkar. Ancak, maç sonunda bir taraftar öldürüldü."

-Galatasaray ile sezon öncesini nasıl geçirdin?

"Çok muhteşemdi. Biraz geç geldim ama takımın Emirates Cup'ı kazanmasına yardımcı oldum. Sonra Türkiye Süper Kupası'nı kazandık. 3-4 farklı kazanbilirdik ama 1-0 bitti. Biz şampiyonuz. İlk maçlar biraz zorlu geçs e de mutluyum. Sezona iyi başladık"

-Burak Yılmaz ile penaltı konusunda bir sorun yaşadığın yazıldı. Ne oldu gerçekten?

"Bir konuşma geçti sadece. Takımın belirlenmiş penaltıcısı benim, her zaman ben atarım ama Burak gelip atmayı istediğini söyledi. Ben de topu ona bıraktım. Eğer benden bunu isterse bir tartışma olmaz. Doğru olduğunu düşünüyorsa bir tartışma olmaz. Gelecek maç yine penaltı olur, ben yine giderim. Yine Burak isterse, yine bırakırım. Problem değil.

-Sneijder ve Droba ile ilişkilerin nasıl?

"Takıma geldiler ve çok yardımları dokundu. Onlar gelmeden önce de iyi durumdaydık. Şampiyonluğu kazanmıştık, ligde zirvedeydik ve Şampiyonlar Ligi'nde gruplardan çıkmıştık. Ancak, böyle oyuncular geldiği zaman her şey daha farklı olur. Çünkü, onlar idoldür. Elbette, zaman zaman tartışırız. Bunlar bir ailede olur. Ancak, biz birlikte bir takımız. Her şey takımın iyiliği içindir"

Taffarel ile çalışmak nasıl bir deneyim?

''O çok büyük tecrübeye sahip bir isim. Hiçbir şeyden çekincesi yok çünkü kendine güveni tam. Bunu konuşmalarında da görüyorum. Onun tavsiyelerine uymaya çalıyorum, çünkü dışarıdan farklı bir gözle bakıyor.''

Milli takıma yeniden çağırılma konusunda ne düşünüyorsun?

''Bilmiyorum, çünkü bu konuyu Scolari ile hiç konuşmadık. Ben sadece kulübümde işimi yapıp, yaptığım işteen kendim ve kulübüm adına onur duyuyorum. Ancak heran çağırılacakmış gibi hazır bekliyorum.''

Gelecekte antrenör olma gibi bir arzun var mı?

''Dürüst olmak gerekirse, hayır. Beni durduracak 4 çocuğum var ve onlarla ilgilenmek istiyorum. Tabi ki futbolu bırakınca oturmayacağım, bir şeyler yapmak istiyorum. Ama uzun yıllar futbolcu olarak geçirikten sonra, bunun yeterli olacağını da düşünüyorum.''

Brezilya'da kimin şampiyon olacağını düşünüyorsun?

''Oldukça zor bir soru. Botafogo gayet iyi bir takım. Corinthians, Internacional ve Gremio gibi zorlu takımlar da var. Brezilya zor bir lig, çok dinamik bir yapısı var. 2009'da Flamengo'nun şampiyonluğunda da bunu gördük.

Uzun vadeli planların arasında Brezilya'ya dönmek var mı?

''Bugün için böyle bir şey düşünmüyorum, gelecekte ne olacağı hakkında da bir fikrim yok. Ancak Brezilya'ya dönüp tekrar bir şeyler ispatlamam gerektiğine inanmıyorum. Burada devam edeceğim. Galatasaray ile 3 yıllık anlaşmam var ve sonra ne olur hep birlikte göreceğiz.''