Belediye Başkanı Üçok'tan önemli kuraklık uyarısı!

Amasya Suluova'da çok ciddi bir kuraklık tehlikesiyle karşılaşıldığını belirten Suluova Belediye Başkanı Fatih Üçok, “Son 3 ay içerisinde bir damla yağış düşmedi" dedi. 

Yayınlanma Tarihi: 19.11.2020 10:01
Değiştirme Tarihi: 19.11.2020 10:01
Belediye Başkanı Üçok'tan önemli kuraklık uyarısı!

Suluova'daki Yedikır Baraj Gölü, kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya. Suların çekildiği yerlerde topraklarda çatlaklar oluştu. Gölün ortasında bulunan adaya yürüyerek ya da araçlarla gidilebiliyor. Sokak hayvanları kurumuş toprakların üzerinde dolaşıyor. 

Konuyla ilgili açıklama yapan Suluova Belediye Başkanı Fatih Üçok, "Çok ciddi bir kuraklık tehlikesiyle karşı karşıyayız. Son 3 ay içerisinde bir damla yağış düşmedi. Meteoroloji yetkililerinin 10 gün önce yayınlamış olduğu haritada da gördük. Türkiye’nin en kurak alanı olarak yer verildi” şeklinde konuştu. 

"CİDDİ SEVİYEDE AZALDI" 

Kaynakların yetersizliği, kuraklık ve sulama ihtiyaçları nedeniyle baraj gölündeki suyun ciddi seviyede azaldığını belirten Belediye Başkanı Üçok, su miktarının 10 milyon metreküpten de az oranlara düştüğünü söyledi. İlçenin ihtiyacı olan önemli su kaynaklarından olan Derinöz Barajı’ndan geçen aylarda su temin edilememesi üzerine belediye ekiplerinin özverili çalışmalarıyla yeni su kaynakları bularak içme suyu hattına verdiklerini ve bir süreliğine yaşanan su kesintisi durumla karşılaşmamak için de arayışlarını sürdüreceklerini vurgulayan Üçok, vatandaşlardan suyu bilinçli kullanmalarını istedi.

(DHA)