Belediye Başkanı Alaettin Serdar, Rize Kendirli'nin neden koronavirüs karantinasına alındığını açıkladı

Rize'nin Kendirli beldesi, koronavirüs salgını nedeniyle karantina altına alındı. Yaşanan bu son dakika gelişmesi, birçok haber sitesinde yer alırken, internet kullanıcıları Kendirli neden koronavirüs karantinasına alındı? Kendirli nerede? Kendirli'de ne oldu? Sorularının cevaplarını merak etmeye başladı. Belediye Başkanı Alaettin Serdar, katıldığı canlı yayında karantinanın nedenini açıkladı

Yayınlanma Tarihi: 28.03.2020 12:42
Değiştirme Tarihi: 28.03.2020 12:42
Belediye Başkanı Alaettin Serdar, Rize Kendirli'nin neden koronavirüs karantinasına alındığını açıkladı

Kendirli beldesiyle ilgili olarak karantina kararı dün 14,30'da açıklanmıştı ve bu sabah karar yürürlüğe girdi.Yeni Selimiye, Esentepe ve Maltepe Köyü de karantinaya alındığı için giriş - çıkışlar durduruldu.

Sabah saatlerinde sokaklar sakindi, hala aynı sakinliğini sürdürüyor. Vatandaşların en çok merak ettiği soru karantina kararının neden alındığıydı. Yanıtı Kendirli Belediye Başkanı Alaettin Serdar, CNN Türk canlı yayınında anlattı:

"Tabi vakanın, Kovid19'un Rizemize ulaşmış olmasından sonra; ilk can kaybının Kendirli'den olmuş olması nedeniyle beldemizde bir iki hastamızın hastanede yatıyor olması dolayısıyla, Bilim Kurulumuzun talimatlarıyla valiliğimiz titiz çalışma içindedirler.

Beldemiz de yoğun yaşanan bir belde olması dolayısıyla, virüsün geliş kaynağının bulunamamış olmasıyla, Cumhurbaşkanımız, Bilim Kurulumuz doğrultusunda beldemizde böyle bir karar alınmıştır.

Bazı vatandaşlarımız tedirgin oluyor. Bu bizim sağlığımız için. Bu vesileyle beldedeki bazı insanların sanki özellikle biz seçilmişiz gibi söylüyorlar. Baktığınız zaman afaki bir durumun mevcut olmadığı ama bir kardeşimizin hayatını kaybetmiş olması ve Rize'de de bunun ilk olması dolayısıyla tedbiren bir karantina uygulaması beldemiz ve etraf köylerimizde alınmıştır.

Bu karar bizi memnun etmiştir. İnşallah araştırmalar sonucunda kaynağın nereden geldiğini; tüm beldelerimizde sağlık taraması yapılmaktadır. Cumhurbaşkanımıza, Rize Valimize, sağlık çalışanlarımıza özellikle teşekkür ediyorum."

RİZE KENDİRLİ NEREDE?

Rize merkezine bağlı bir belde olan Kendirli, Karadeniz'in doğusunda Rize ilinin merkezine 27 kilometre uzaklıkta ve sahilden Trabzon-Rize il sınırlarında bulunan İyidere Deresi'nin denize döküldüğü yerden 9 km içerde yer alıyor. Kendirli, 2009 yılında ilk kez bir başbakan tarafından ziyaret edildi. Ayrıca Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçildikten sonra ilk ziyaret ettiği yerdir.