Belçika'nın Valon Bölgesi'nde bir kediye, sahibinden koronavirüs bulaştığı tespit edildi

Koronavirüs vakalarının rastlanmadığı ülke, neredeyse kalmadı. Büyük bir hızla yayılan ve ölü sayısının giderek arttığı koronavirüs vakalarından biri de Belçika'nın Valon Bölgesi'nde görüldü. İşin trajik kısmı ise, vakanın insandan insana değil, bir insandan kediye bulaşmış olması. Böylece insandan hayvana koronavirüs geçiyor mu? Sorusu da yanıtını bulmuş oldu.  

Yayınlanma Tarihi: 28.03.2020 15:33
Değiştirme Tarihi: 28.03.2020 15:33
Belçika'nın Valon Bölgesi'nde bir kediye, sahibinden koronavirüs bulaştığı tespit edildi

Belçika’da bir kediye sahibinden koronavirüs (Kovid-19) bulaştı. Virolog Steven Van Gucht, kedinin, sahibinin ardından koronavirüs semptomlarını göstermeye başladığı ama iyileşme sürecinde olduğunu ifade etti.

Belçika’nın Valon Bölgesi’nde bir kediye koronavirüs teşhisi konuldu. Virüsün kediye sahibinden bulaştığı ifade edildi. Virolog Steven Van Gucht, olaya ilişkin yaptığı açıklamada, "Sahibi semptomlar göstermeye başladıktan bir hafta sonra, kedi de semptomlar gösterdi. Semptomlar, ishal, kusma ve nefes alma zorluklarıydı. Araştırmacılar, virüsü kedinin dışkısında buldular" dedi.

"HAYVANDAN İNSANA GEÇMEZ"

Van Gucht, hayvandan insana virüs bulaşması gibi bir durumun olmadığını hatırlatarak, "Bunun yaygın olduğuna dair hiçbir belirti yok. Bunun hayvandan insana değil, insandan hayvana geçiş olduğunu belirtmek gerekiyor. Virüs normal olarak hayvandan insana geçmez" ifadelerini kullandı.