Belçika'da doktorlara flaş talimat: Koronavirüs olsanız da çalışmaya devam edin

Dünya genelinde koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısı 1 milyon 165 bine ulaştı. 44 milyona yakın kişiye bulaşan virüs, Avrupa ülkelerinde de alarm veriyor. Belçka'da vakalar giderek artarken, ülkenin sağlık bakanlığı flaş bir karara imza attı. Bakanlık, Liege şehrindeki 10 hastanenin doktoruna, 'koronavirüs dahi olsanız, mesaiye devam edin' talimatı verdi. 

Yayınlanma Tarihi: 27.10.2020 14:17
Değiştirme Tarihi: 27.10.2020 14:17
Belçika'da doktorlara flaş talimat: Koronavirüs olsanız da çalışmaya devam edin

Neredeyse tüm Avrupa ülkelerinde koronavirüs vakaları artışa geçmişken, kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte ülkeler bu konuda alarm vermiş durumda. Bu nedenle Almanya, Fransa, İspanya ve Belçika gibi ülkelerde ard arda tedbirler alınıyor. 

Özellikle Belçika, salgın sürecinin en çarpıcı kararlarından birine imza attı. Sağlık Bakanlığı Liege kentindeki 10 hastanenin doktoruna " Koronavirüs dahi olsanız, mesaiye devam edin" talimatında bulunduğu öğrenildi. ​

Alınan bu karara ilişkin açıklamayı da Belçika Tıp Birlikleri Derneği Başkanı Dr. Philippe Devos yaptı. İngiliz basınına konuşan Devos, bu kararı almalarının sebebini, sağlık ve hastane sisteminin hızlı şekilde çökmesini önmelek için olduğunu söyledi. 

Devos, tıbbi personelden istenilen bu talebin diğer hastalara koronavirüs bulaştırma riski taşıdığını da kabul etti.

Ülkenin özellikle Liege kentinde vakaların hızla arttığı, test olan her üç kişiden birinin sonucunun pozitif çıktığı ifade edildi. Belçika Sağlık Bakanı Frank Vandenbroucke, daha önce, ülkeyi uyararak yetkililerin "olanları artık kontrol etmediği" bir enfeksiyon "tsunamisine" yakın olduğunu belirtmişti.

Kaynak: DHA

Etiketler: koronavirüs - belçika