Belçika'da 12 yaşındaki kız çocuğu koronavirüs ( Corona virüsü) nedeniyle hayatını kaybetti

Son dakika haberi... Fransa'da 16, Portekiz'de de 14 yaşındaki iki çocuğun koronavirüs ( Corona virüs) nedeniyle hayatını kaybetmesinin ardından bugün de Belçika'da 12 yaşındaki bir kız çocuğu hayatını kaybetti. Koronavirüs ile ilgili Belçika'da yaşanan bu son dakika gelişmesini, Virolog Prof. Dr. Steven Van Gucht, 'Son derece istisnai' olarak açıkladı.

Yayınlanma Tarihi: 31.03.2020 14:29
Değiştirme Tarihi: 31.03.2020 14:29
Belçika'da 12 yaşındaki kız çocuğu koronavirüs ( Corona virüsü) nedeniyle hayatını kaybetti

Belçika Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsünden (Sciensano) Virolog Prof. Dr. Steven Van Gucht, Kovid-19'a ilişkin düzenlenen günlük basın toplantısında, ülkede 12 yaşında bir kızın yaşamını yitirdiğini bildirdi.

"3 gün süren ateşlenmenin ardından aniden fenalaştı." diyen Van Gucht, "Bu durum, bizi gerek ebeveyn gerek insan olarak gerçekten etkiledi. Bu olay, bize tüm yaş gruplarının komplikasyon geliştirebileceğini gösteriyor." değerlendirmesinde bulundu.

Söz konusu durumu "son derece istisnai" olarak nitelendiren Van Gucht, "Neden bazen bir şeylerin yanlış gittiğini bilmiyoruz." dedi.

Daha önce Fransa 'da 16, Portekiz'de 14 yaşındaki iki hasta, salgın dolayısıyla yaşamını yitirmişti.

ÜLKEDE ÖLÜLERİN SAYISI 705 OLDU

Son 24 saatte 876 yeni hastanın teşhis edilmesiyle ülke genelinde Kovid-19 vaka sayısı 12 bin 775’e yükseldi, 192 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle ölü sayısı da 705 oldu.

485 kişinin hastaneye kaldırılmasıyla hastanedeki Kovid-19’lu hasta sayısı 4 bin 920’ye yükseldi. Yoğun bakımda bulunan kişi sayısı da 1021 oldu.

DAĞITILAN MASKELERLE İLGİLİ ŞOK İDDİA: KULLANIMA UYGUN DEĞİL

Öte yandan yerel medyadaki haberde, Belçika'da Flaman hükümetinin hastanelere dağıttığı 100 bin maskenin tıbbi kullanıma uygun olmadığı bildirildi.

Kovid-19'dan korunmak için dağıtılan maskelerin sanayi kullanımına uygun olduğu kaydedildi.

SAHİBİNDEN KEDİYE KORONAVİRÜS BULAŞMIŞTI

Belçika’nın Valon Bölgesi’nde bir kediye koronavirüs teşhisi konulmuştu. Virüsün kediye sahibinden bulaştığı ifade edilirken, Virolog Steven Van Gucht, olaya ilişkin yaptığı açıklamada, "Sahibi semptomlar göstermeye başladıktan bir hafta sonra, kedi de semptomlar gösterdi. Semptomlar, ishal, kusma ve nefes alma zorluklarıydı. Araştırmacılar, virüsü kedinin dışkısında buldular" demişti.