Bedelli askerlik nasıl olacak? Bedelli askerlik başvurusu kimler yapacak?

Bedelli askerlik nasıl olacak? Bedelli askerlik başvurusu kimler yapacak?
Yayınlanma Tarihi: 17.02.2019 18:27 | Değiştirme Tarihi: 17.02.2019 18:27

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan son dakika bedelli askerlik açıklaması geldi. Son dönemde merak edilen yeni askerlik sistemine ilişkin önemli detayları duyuran Erdoğan, 'herkesin bedelli askerliğe başvurabilecek' dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Balıkesir'de yaptığı konuşmada bedelli askerlik ile ilgili çok önemli bir açıklamada bulundu. Son dönemde hazırlıkları yapılan ve nasıl olacağına ilişkin çalışmaların yürütüldüğü bedelli askerlik ve yeni askerlik sistemine dair konuşan Erdoğan, ""Bugüne kadar belirli bir periyodu ve sistemi olmayan bedelli askerlik uygulamasını kalıcı hale getiriyoruz. İsteyen herkes bedelli askerliğe başvurabilecek" dedi.

BEDELLİ ASKERLİK NASIL OLACAK? BEDELLİ ASKERLİĞE KİMLER BAŞVURACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan son dakika açıklaması olarak duyurduğu bedelli askerlik için şunları söyledi: 

Yeni sistemde lisans ve lisansüstü için ordu ihtiyacına göre belirlenecek sayıda 12 aylık yedek subaylık devam ediyor.

2 yıllık meslek yüksek okulu mezunları için ise yine, burada yeni bir adım atıyoruz, ihtiyaca göre belirlenecek sayıda 12 aylık yedek astsubaylık uygulaması getiriyoruz.

Yedek subaylık ve yedek astsubaylık görevlerini yerine getirenlere 2 aylık eğitimleri döneminde harçlık verilecek. 10 aylık kıta görevlerinde ise maaş ödenecek.

Lise ve altı mezunları için 6 ay artı 6 ay askerlik uygulaması getiriyoruz.

Bir aylık eğitimini tamamlayıp beş aylık kıta hizmetini bitirerek ilk 6 ayı tamamlayanlar isterlerse terhis olabilecekler.

Şayet askerliğe devam etmeyi tercih ederlerse 6 ay süreyle maaşlı olarak görev yapacaklar.

Bedelli askerlik uygulamasını, ordumuzun personel ihtiyacına göre belirlenen bir rakamla sınırlı olmak üzere kalıcı hale getiriyoruz.

Bugüne adar belirli bir periyodu ve sistemi olmayan bedelli askerlik uygulamasını kalıcı hale getiriyoruz. İsteyen herkes bedelli askerliğe başvurabilecek.

Kurumlarımızın yaptıkları hesaplamalar, bedelli askerlikten gelen kaynağın eğitim dönemleri dışında tamamı maaşlı hale gelen diğer görevlilerin maliyetlerini ziyadesiyle karşılayacağını gösteriyor.