BBC’den çirkin yayın!

BBC’den çirkin yayın!
Yayınlanma Tarihi: 13.01.2015 01:35 | Değiştirme Tarihi: 13.01.2015 01:35

BBC, Charlie Hebdo saldırısı sonrası yayın politikasını değiştirme karara alarak Hz. Muhammed'in tasvir edildiği çizimleri gösterdi.

İslamofobinin tartışıldığı bu günlerde İngiliz medya kuruluşu BBC tansiyonu yükseltecek bir adım daha attı. Charlie Hebdo sonrası yayın politikasını değiştiren BBC, Hazreti Muhammed'in tasvir edildiği çizimleri ilk kez gösterdi...Charlie Hebdo tartışmalarının ardından tekrar islamofobi konuşulurken İngiltere'nin önde gelen medya kuruluşlarından BBC yine infial yaratacak bir girişime imza attı.Şimdiye dek yayın politikası gereği Muhammed peygamberin tasvir edildiği çizimler ya da görüntüleri yayınlamıyordu BBC. Ancak Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'ya düzenlenen saldırı sonrasında bu kuralı kaldırdı.Saldırıda hayatını kaybeden karikatüristlerden Stéphane Charbonnier, nam-ı diğer 'Şarb'ın fotoğrafını yayınlayan BBC, o sırada derginin Hazreti Muhammed'in saygısızca karikatürünün yapıldığı kapağını da gösterdi. İngiliz televizyonu böylece editöryal kılavuzundaki "Hazreti Muhammed hiçbir şekilde tasvir edilemez" maddesini de çiğnemiş oldu.

Yalnızca bununla kalınmadıArdından BBC'nin ilkekleri içinde bulunan bu kuralını kaldırdı. BBC'den yapılan açıklamada, kılavuzun eski olduğu ve kurumun özgürlük anlayışını yansıtmadığı için söz konusu kuralın değiştirildiği belirtildi. Tansiyonun gergin olduğu, tüm dünya liderlerinin ortak açıklama yaptığı bu günlerde BBC'nin özellikle kural değiştirmesi eleştirilere neden oldu.