Bayramda yola çıkanlar dikkat!

Bayramda yola çıkanlar dikkat!

9 günlük Kurban Bayramı tatilinde yola çıkan bazı sürücülerin Trafik Elektronik Denetleme Sistemi’nin bayram boyunca çalışmayacağı duyumuyla, hız limitlerini aşıp radara yakalandığı gözlendi.

Uzun süredir tartışılan radar uygulamasıyla ilgili kesin sonucun 10 gün içerisinde açıklanacak. Ancak şehirlerdeki TEDES sisteminin de halen aktif olması nedeniyle sürücülerin bu duruma özen göstermesi de isteniyor.

Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kurban Bayramı tatilini kapsayan 10-18 Eylül tarihlerinde kural ihlali tespit edilen sürücülere ceza uygulanmayacağına ilişkin haberlerin yanlış anlaşılmadan kaynaklandığını, süreçle ilgili inceleme ve soruşturma başlattıklarını söyledi.

Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada tatil süresince trafik cezalarının  uygulanmayacağı  yönündeki haberleri de değerlendiren Güzeloğlu şunları kaydetti:

"Açıkça ve net olarak belirtilmelidir ki kuralların ihlali halinde gereği yapılacaktır. Trafik kurallarının ihlali, başta kuralı ihlal edenin can emniyetinden başlayarak giderilmez ve kabul edilemez sonuçlar doğurmaktadır. Bu konuda bahsi geçen yazı, kastı aşan bir yazıdır. Hemen akabinde bu yazı yürürlükten kaldırılmış, tüm birimlerimize gereği tekrar açık bir şekilde ifade edilmiştir. Sayın bakanımızın açıklaması vardı, Elektronik Denetleme Sistemi artık uygulamadan kaldırıldı. Vatandaşlarımız bilmelidir ki tüm trafik kuralları yürürlüktedir, uygulanmaktadır. Bayram süresince ve hiçbir gün buna dönük bir istisnamız söz konusu değildir. Bu yanlış anlamaya neden olan süreçle ilgili inceleme ve soruşturma başlattık. Vatandaşlarımız kurallara uyarak, kurallar içinde kalarak, güvenli şekilde seyahat ederek sevdiklerine kavuşsunlar."

Son olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, "Tuzak radar uygulaması, elektronik radar uygulaması sona ermiştir" açıklaması da sosyal medyada büyük yankı uyandırdı.

Yorumlar | 0
üye profil