Bayramda telefonlar çekmedi, kriz yaşandı!

Türkiye'de koronavirüs ve sokağa çıkmaya kısıtlamaları nedeniyle bayram ilk kez evlerde kutlanıyor. Bayram nedeniyle yakınlarını aramak ve bayramlaşmak isteyen vatandaşlar ise telefonlarının çekmemesi sebebiyle ne olduğunu anlamaya çalışıyor. Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone ise kullanıcıların şikayetlerinin artması üzerine yazılı açıklama yapmak durumunda kaldı. İşte o açıklama...

Yayınlanma Tarihi: 25.05.2020 09:47
Değiştirme Tarihi: 25.05.2020 09:47
Bayramda telefonlar çekmedi, kriz yaşandı!

Bayramda vatandaşların koronavirüs nedeniyle eve kapanması sonrası, Türkiye'de bayramlaşma evlerde gerçekleşti ve vatandaşlar sevdikleriyle uzaktan bayramlaştılar. Evde geçirilen bayram sonrasında telefon aramaları da bir hayli arttı. Fakat telefon hatlarında yaşanan problemler nedeniyle birçok arama gerçekleştirilemedi. Bunun üzerine Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone ise yazılı açıklama yapmak zorunda kaldı.

Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone internet üzerinden yaptığı açıklamalarla kafaları karıştırdı. Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone ise Twitter üzerinden yaptıkları açıklamada 'topu' birbirine attı.

Turkcell'den yapılan açıklamada şu satırlara yer verildi:

"Turkcell’lilerin diğer Turkcell’li kullanıcılara doğru yaptıkları aramalarda herhangi bir aksama bulunmamaktadır. Şebekemizden diğer operatörlere yönelik gerçekleşen aramalarda ise Turkcell kaynaklı olmayan kesintiler meydana geldiği görülmektedir."

Türk Telekom'un açıklaması ise şöyle:

"Diğer operatörlere doğru yaptığınız aramalarda yaşanan sorun, Türk Telekom kaynaklı değildir. Türk Telekom kullanıcılarının kendi aralarında yaptıkları aramalarda hiçbir sorun yaşanmamaktadır."

Vodafone'un açıklaması da çok farklı değil:

"Diğer operatörler yönüne yaptığınız aramalarda problem yaşıyor olabilirsiniz. Sorun Vodafone kaynaklı değildir."