Bayramda seyahat yasağı olacak mı? Ramazan Bayram'ında tam kapanma gelecek mi?

Yaklaşan Ramazan Bayramı öncesinde birçok kişi bayramda seyahat yasağının olup olmayacağıyla ilgili internet üzerinden araştırmalarını sürdürmeye devam ediyor. Artan koronavirüs vaka sayılarının ardından kısmi kapanma kararları alınmıştı. Ramazan Bayramı'nda ise tam kapanma olacak mı merak ediliyor. Peki, bayramda seyahat yasağı olacak mı? Ramazan Bayram'ında tam kapanma gelecek mi?

Yayınlanma Tarihi: 21.04.2021 14:43
Değiştirme Tarihi: 21.04.2021 14:43
Bayramda seyahat yasağı olacak mı? Ramazan Bayram'ında tam kapanma gelecek mi?

Ramazan Bayramı'nda seyahat yasağı olacak mı sorusunun yanıtı, bayramda ailesiyle birlikte gezmek isteyen vatandaşlar tarafından sorgulanan ve merak edilen konular arasında yer alıyor. Kabine Toplantısı sonrasında alınacak olan bu karar, birçok kişi tarafından heyecanla bekleniyor. Peki, bayramda seyahat yasağı olacak mı? Ramazan Bayram'ında tam kapanma gelecek mi?

BAYRAMDA SEYAHAT YASAĞI OLACAK MI? 

Ramazan Bayramı’nda seyahat kısıtlaması için bir duyuru ya da resmi bir açıklama gelmedi. Kararın Sağlık Bakanlığı tarafından verilmesi ön görülüyor. Vaka sayısının durumunun bayramda uygulanacak kısıtlamalara yön vermesi bekleniyor.

Önümüzdeki hafta yapılması beklenen Kabine Toplantısı'nda ise konunun istişare edilmesi ön görülüyor. Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kısıtlamalar ile ilgili şu açıklamalarda bulunmuştu;

"Ramazan ayının ilk iki haftasında tedbirleri biraz daha sıkılaştırarak kısmi kapanma uygulamasına geçiyoruz. Amacımız bu 2 haftalık sürede vaka ve vefat sayılarında önemli oranda düşüş sağlamaktır. Şayet bu iki haftalık dönemde hedeflediğimiz tabloda beklediğimiz oranda iyileşmeyi temin edemezsek devamında çok daha sert uygulamaların gelmesi kaçınılmaz hale gelecektir. Vatandaşlarımın her birinden 'tamam' diye ifade ettiğimiz temizlik, maske ve mesafe kurallarına riayet ederek bu mücadeleye destek vermelerini hassaten rica ediyorum. Aynı şekilde aşı sırası gelenlerin de bu imkanı derhal değerlendirmelerini istiyorum. Aşının vaka ve vefat sayılarını düşürmedeki etkisi gözlemlerle, rakamlarla tespit edilmiştir.

HEDEF YÜZDE 50 GERİLEME 

Kısıtlamalar sonucunda vaka sayısının iki haftada yüzde 50 gerilemesi, 30 günde ise 20 binin altına inmesi bekleniyor.

Edinilen bilgiye göre, vaka sayısını kontrol etmek için uygulamaya konulan yeni kararlar, bazı bilim kurulu üyeleri ve uzmanlar tarafından yetersiz bulunuyor. Önlemlerin takibi ve denetimi de sonuç alınması için büyük önem taşıyor. Yapılan değerlendirmelere göre, kararların sonuçları birden fazla açıdan izlenecek. İlk etapta, olumlu sonuçların ilk 10 günde görülmesi bekleniyor. Ancak asıl verilerin ikinci haftadan sonra ortaya çıkacağı belirtiliyor. Gerilemenin beklendiği kadar olup olmadığı izlenecek.