Bayramda nereler açık olacak? İşte 4 günlük yasakta açık olacak olan işletmeler...

Geçtiğimiz hafta alınan Ramazan Bayramı'nda sokağa çıkma kısıtlamaları öncesinde milyonlarca vatandaşın aklında tek bir soru oluştu; 'Bayramda marketler açık olacak mı?' Bayramda yaşanacak olan sokağa çıkma kısıtlaması için yayınlanan genelgeyle birlikte, bayram tarihlerinde hangi işletmelerin açık olacağı belirtildi.

Yayınlanma Tarihi: 22.05.2020 10:29
Değiştirme Tarihi: 22.05.2020 10:29
Bayramda nereler açık olacak? İşte 4 günlük yasakta açık olacak olan işletmeler...

Bayramda marketler açık olacak mı sorusunun yanıtı milyonlarca vatandaşın merak edip araştırdığı konular arasında gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Yayınlanan genelgeyle beraber 81 il sınırı içinde yaşayan vatandaşlara sokağa çıkma yasağındaki kurallar belirtilmişti. Koronavirüs etkilerini en aza indirmek amacıyla getirilen sokağa çıkma kısıtlamaları öncesinde vatandaşlar, hangi işletmelerin açık olup olmayacağını sorgulamaya başladı.

Yayınlanan genelgede, 22 Mayıs saat 00.00 ile 26 Mayıs saat 00.00 arasında 81 ilin sınırları içinde bulunan vatandaşların sokağa çıkmalarının kısıtlanacağı belirtilerek, şu bilgilere yer verildi:

"Sokağa çıkma kısıtlamasının günlük hayata etkisini en az düzeyde tutmak amacıyla, market, bakkal, manav, kasaplar ve kuruyemişçiler, sokağa çıkma kısıtlaması öncesinde 21 Mayıs perşembe ve 22 Mayıs cuma günü market, bakkal, manav, kasaplar ve kuruyemişçiler saat 23.00'e kadar faaliyetlerine devam edebilecek. Kısıtlamanın olduğu cumartesi günü market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek, vatandaşlarımız (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş ve altında bulunanlar hariç olmak üzere) zorunlu ihtiyaçlarının karşılanmasıyla sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere gidip gelebilecektir.

Aynı saatler arasında market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabileceklerdir. 24-26 Mayıs arasında market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler ile online satış yapan işletmeler kapalı olacaktır. 23-26 Mayıs'ta ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleriyle bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri, ayrıca tatlı üretiminin yapıldığı/satıldığı iş yerleri açık olacaktır. Bu iş yerlerinde sadece ekmek, unlu mamul ve tatlı satışı yapılabilecek."