Bayramda hava nasıl olacak?

Bayramda hava nasıl olacak?

Vatandaşların merak ettiği sorunun yanıtı Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'ndan geldi. İşte bayramda hava durumu:

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Kurban Bayramı tatili süresince ülke genelinde sıcaklıkların 2-5 derece azalarak mevsim normalleri civarında seyredeceğini söyledi.

Bakan Eroğlu yaptığı açıklamada, hafta sonu ve Kurban Bayramı tatili süresince yurt geneli ile yağış beklenen bölgelerde günün büyük bölümünde havanın parçalı ve az bulutlu geçeceğinin tahmin edildiğine dikkat çekti.

Veysel Eroğlu, "Batı bölgelerimizin iç kesimlerinde, bayramın ikinci günü Doğu Karadeniz kıyıları, bayramın son iki günü Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun kuzeyinde öğleden sonraları kısa süreli ve yerel sağanak yağış geçişleri meydana gelebilir." dedi.

Bayram tatili süresince hava sıcaklığında önemli bir değişikliğin olmayacağını aktaran Veysel Eroğlu, şunları belirtti:

"Mevsim normallerinin 2 ila 5 derece üzerinde seyreden hava sıcaklığında bugün ve hafta sonunda önemli bir değişiklik olmayacağını ve bayramla birlikte sıcaklıkların azalarak ülke genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceğini tahmin ediyoruz. Ayrıca Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan meteorolojik tahmin ve uyarıların takip edilmesi can ve mal emniyeti açısından önem arz ediyor."

Orman yangınlarına karşı hassasiyet çağrısı
Yüksek sıcaklıkların yaşandığı günlerde meydana gelebilecek orman yangın riskine karşı vatandaşlardan gerekli hassasiyeti göstermelerini isteyen Bakan Eroğlu, Kurban Bayramı'nın bütün Müslüman alemi ile insanlığa hayırlar getirmesini, birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularının pekişmesine aracı olmasını diledi.

Bayramda yurt genelinde hava nasıl olacak?
Türkiye'nin kuzeybatı kesimleri cuma günü öğle saatlerinden itibaren parçalı ve yer yer çok bulutlu, Kütahya ile Manisa çevreleri kısa süreli yerel sağanak, diğer yerler az bulutlu ve açık olacak. Rüzgar, Marmara'da kuzeydoğu yönlerden kuvvetli esecek.  Ülkenin batısında cumartesi günü öğle saatlerinden sonra parçalı ve yer yer çok bulutlu hava hakim olacak. Kütahya, Aydın, Manisa, Çanakkale'nin doğusu, Balıkesir ve Bilecik çevrelerinde kısa süreli ve yerel sağanak görülecek, diğer yerler az bulutlu ve açık olacak.

Yurdun kuzeybatısı pazar günü öğle saatlerinden sonra parçalı ve yer yer çok bulutlu olacak. Kütahya, Balıkesir, Çanakkale'nin doğusu, Kırklareli ve Edirne çevrelerinde kısa süreli ve yerel sağanak geçişleri görülecek. Diğer yerler az bulutlu ve açık geçecek.

Bayramın birinci günü hava durumu:
Bayramın birinci günü olan Pazartesi, Türkiye'nin iç ile batı kesimleri parçalı ve yer yer çok bulutlu, Marmara'nın kuzey ile doğusu, İç Ege, Doğu Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ve Bolu, Düzce ile Karabük çevreleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak, diğer yerler parçalı ve az bulutlu geçecek. Rüzgar, Marmara, Ege ve Batı Karadeniz'de kuzeydoğu yönlerden kuvvetlice esecek.

Bayramın ikinci günü hava durumu:
Bayramın ikinci gününde ülke geneli parçalı ve yer yer çok bulutlu hava görülecek. Marmara'nın doğusu, Akdeniz'in iç kesimleri, Doğu Karadeniz kıyıları ile Hatay'ın batı kesimlerinde kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak meydana gelecek. 

Bayramın üçüncü günü hava durumu:
Bayramın üçüncü günü çarşamba, yurt geneli parçalı ve yer yer çok bulutlu, Güney Ege'nin iç kesimleri, Doğu Akdeniz, Batı Akdeniz'in iç kısımları, Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzeyi yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak görülecek.

Bayramın dördüncü günü hava durumu:
Perşembe, bayramın dördüncü günü ülke geneli parçalı ve yer yer çok bulutlu, İç Ege, Akdeniz, Doğu Karadeniz'in doğusu, Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusu ile Bilecik çevreleri yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı olacak.

Görüntülenme : 1134 Yayınlanma Tarihi: 09/09/2016 13:38:02

Haber Yorumları (0)

500

    Acunn.com'u Facebook'ta takip et.

    Acunn.com'un eğlenceli dünyasını yakından takip etmek için Facebook sayfamızı beğenin