İstanbul'da üç müze bayramda açık

İstanbul'da üç müze bayramda açık
Yayınlanma Tarihi: 25.07.2014 12:12
Değiştirme Tarihi: 25.07.2014 12:32

Yerebatan Sarnıcı, Panorama 1453 Tarih Müzesi ve Miniatürk Ramazan Bayramı'nda da kapılarını ziyaretçilerine açık tutacak.

Yerebatan Sarnıcı, Panorama 1453 Tarih Müzesi ve Miniatürk Ramazan Bayramı'nda da kapılarını ziyaretçilerine açık tutacak.İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından işletilen Yerebatan Sarnıcı, Panorama 1453 Tarih Müzesi ve Miniatürk Ramazan Bayramı'nda da kapılarını ziyaretçilerine açık tutacak.Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, sadece tarihi özellikler taşıyan birer müze olarak değil, çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapan kültürel mekanlar olarak da yerli ve yabancı turistlerin en çok tercih ettiği müzeler arasında yer alan Yerebatan Sarnıcı, Panorama 1453 Tarih Müzesi ve Miniatürk, Ramazan Bayramı'nda da gezilebilecek.Müzelere girişte 7 yaşından küçük çocuklardan ücret alınmıyor.

Yerebatan SarnıcıTarihi Yarımada'nın ortasında bulunan Yerebatan Sarnıcı, 542 yılında Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından Büyük Saray'ın su ihtiyacını karşılamak üzere yaptırıldı. Suyun içinden yükselen mermer sütunlar arasındaki ihtişamından dolayı halk tarafından "Yerebatan Sarayı" olarak da anılıyor. Panorama 1453 Tarih MüzesiDünyadaki 30 kadar panoramik müze içerisinde "tam panoramik" özelliği taşıyan tek müze unvanını taşıyan Panorama 1453 Tarih Müzesi, 3 boyutlu panoramik görüntüsü ve ses efektleriyle gerçekçi bir etki uyandırarak, İstanbul'un fethini yaşatmayı amaçlıyor. MiniatürkTürkiye'nin geçmişten bugüne uzanan kültür ve medeniyet birikimini yansıtan mimari eserlerini, sergilenen maketlerle bir araya getiren Miniatürk, "zamanın durduğu yer" olarak da nitelendiriliyor. Miniatürk'te, Türkiye ve dünyadan seçilmiş 126 mimari eserin 1/25 oranında küçültülerek yapılmış maketleri sergileniyor.