Bayram öncesi kritik toplantı: BioNTech aşısında süre değişti!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı ardından açıklamalarda bulundu. Vaka sayılarının seyri, aşılama ve bayram tedbirleri hususunda toplanan bilim kurulunda konuşulanları aktaran Bakan Koca, "Birkaç istisna dışında aşı olma oranı düşük olan illerimizde vaka sayıları bir önceki haftaya oranla birkaç kat yükseliyor." dedi. 

Yayınlanma Tarihi: 14.07.2021 21:01
Değiştirme Tarihi: 14.07.2021 21:08
Bayram öncesi kritik toplantı: BioNTech aşısında süre değişti!

İşte Bakan Koca'nın açıklamalarından öne çıkanlar: 

Vaka sayılarında yükselme eğilimi var. 

"Birkaç istisna dışında aşı olma oranı düşük olan illerimizde vaka sayıları bir önceki haftaya oranla birkaç kat yükseliyor."

Önümüzde bir İngiltere örneği var. Salgın bitme noktasına gelmişken, bir andan on binlerce vaka sayısına ulaştılar. Bu bize ders çıkarmamız gerektiğini gösteren bir örnektir.

Koronavirüs mutasyona uğruyor ve varyantları bulaşma hızını ya da hasta etme kabiliyetini artırabiliyor. Artan varyantlara karşı, elimizde, aşı silahının yanı sıra tedbirlere uyum gücü var. 

"1. doz aşısı tamamlanan vatandaşlarımız için Sinovac aşısını olanlar 2. dozlarını 4 hafta sonra, BioNTech aşısı olanlar ise 2. dozlarını ilk dozdan 3 hafta sonra olabilir."

Sistemlerimizde aşı hakkı buna uygun olacak şekilde tanımlanmıştır. Günü gelmişse randevunuzu alarak aşı olmaya gidebilirsiniz. Hedefimiz bayrama güvenle girmek için bayrama kadar 1. ve 2. doz aşılarımızı olmaktır.

Kıymetli Vatandaşlarım,

Aşı programımızın başarısına rağmen vaka sayılarında artış eğilimi var. Bu salgının henüz bitmediğinin göstergesidir. Elbette yeniden kısıtlamalara ihtiyaç olacak bir gündemde değiliz. Ancak, tedbirlere uymaz ve aşımızı olmazsak telafisi güç günlerle karşılaşabiliriz. Güçlü bir normale dönüşün şartı aşı olarak toplum bağışıklığı sağlanana kadar tedbirlere uymaktır.

Bu vesile ile şimdiden Kurban Bayramınızı tebrik ediyor, sağlık ve mutlulukla nicelerine sevdiklerinizle beraber ulaşmanızı diliyorum.

Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.