Bayram namazı nasıl kılınır? İşte Diyanet Kurban Bayramı namazı kılınışı

Bayram namazı nasıl kılınır sorusunun yanıtı, ilk defa bayram namazı kılacak olan veya unutmuş olan vatandaşlar tarafından sorgulanan ve merak edilen konular arasında yer alıyor. 20 Temmuz salı sabahı kılınacak olan bayram namazı öncesi, birçok vatandaş Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından paylaşılan bayram namazı kılınışını araştırıyor. Peki, bayram namazı nasıl kılınır? İşte Diyanet Kurban Bayramı namazı kılınışı.

Yayınlanma Tarihi: 16.07.2021 11:25
Değiştirme Tarihi: 16.07.2021 11:25
Bayram namazı nasıl kılınır? İşte Diyanet Kurban Bayramı namazı kılınışı

Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla birlikte binlerce kişi bayram namazının nasıl kılınacağını internet üzerinden sorgulamaya başladı. Cemaatle birlikte kılınan bayram namazını ilk defa kılacak olan vatandaşlar, bayram namazının nasıl kılınacağını ve bayram namazının kaç rekat olduğunu sorguluyor. Peki, bayram namazı nasıl kılınır? İşte Diyanet Kurban Bayramı namazı kılınışı.

BAYRAM NAMAZINDA NASIL NİYET EDİLİR? 

Kurban Bayramı namazının kılınışı ile Ramazan Bayramı namazının kılınışı arasında fark yoktur. Dolayısıyla bayram namazının kılınışı için aşağıdaki adımlar takip edilmelidir;

1) Cemaat düzgün sıralar halinde imamın arkasında yer alır ve "Niyet ettim Allah rızası için Kurban Bayramı namazını kılmaya, uydum imama" diye niyet eder.

KURBAN BAYRAMI NAMAZI NASIL KILINIR? 

1. Rekat

Bayram namazına niyet ettikten sonra tekbir alınır ve eller bağlanır, Sırasıyla imam hatip ve cemaat sessizce "Sübhaneke duası"nı okur, sonra fasılalar halinde;

Tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır,
Sonra 2. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,

Ardından 3. Tekbir alınır ve bu sefer eller göbek hizasında bağlanır.

İmam; gizlice “Euzü besmele” çeker, açıktan "Fatiha suresi" ile birlikte "Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim" okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler.

Rüku ve secde yapılarak 2. Rekata kalkılır.

2. Rekat

İmam; gizlice “Besmele” çeker, açıktan "Fatiha suresi" ile birlikte "Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim" okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler.

Ardından tekrar tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır,

Sonra 2. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,

Ardından 3. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,

Son olarak 4. Tekbir alınır ancak bu sefer eller kulak hizasına kaldırılmaz ve rükuya gidilir

Rüku ve secdenin ardından oturulur, "Tahiyyat, Salli-Barik duaları" okunur ve önce sağ tarafa sonra sol tarafa selam verilerek namaz tamamlanır.

Bundan sonra müezzinin refakatinde hep birlikte 3 defa tekbir (teşrik) getirilir. Bu tekbirlerle birlikte imam hatip bayram hutbesi okumak üzere minbere çıkar.

BAYRAM NAMAZI KAÇ REKATTIR? 

Bayram namazı 2 rekat olarak kılınmaktadır.

BAYRAM NAMAZI FARZ MIDIR? 

Bayram namaz Hanefî mezhebinde, cuma namazının vücûb şartlarını taşıyan kimselere vâciptir. Cuma namazı için lazım olan bütün şartlar, bayram namazları için de lazımdır.