Batman'da koronavirüs alarmı! Ekipler harekete geçti, testlerin yarısı pozitif çıktı...

Tüm Türkiye'yi etkisi altına alan koronavirüs salgınında korkutan haberler gelmeye devam ediyor. Batman'da korkunç bir şekilde artan vaka sayılarının ardından ekipler alarma geçti. Yapılan testler sonucunda yarı yarıya vaka sayılarıyla karşılaşıldı. Kentteki vaka yoğunluğunu gösteren harita bir aylık sürede neredeyse tamamen kırmızıya büründü.

Yayınlanma Tarihi: 10.08.2020 16:06
Değiştirme Tarihi: 10.08.2020 16:06
Batman'da koronavirüs alarmı! Ekipler harekete geçti, testlerin yarısı pozitif çıktı...

Batman ili için korkunç bir iddia ortaya atıldı. İl genelinde yapılan koronavirüs testlerinin sonucunda 500 kişinin test sonuçlarında yarı yarıya bir oran görüldü. Batman'da test sonuçları sonrası vaka artış hızı sürekli artmaya devam ederken, kentteki vaka yoğunluğunu gösteren harita bir aylık sürede neredeyse tamamen kırmızıya büründü.

500 TESTİN YARISI POZİTİF

Batman Bölge Devlet Hastanesinde test yaptırmak isteyenler uzun kuyruklar oluştururken, her gün yapılan 500 testin yarısının pozitif çıktığı iddia ediliyor. Şu ana kadar Batman'daki vaka sayısının 6 bin 500 olduğu ifade edilirken, 2 bini aktif olmak üzere yaklaşık 12 bin kişinin takip edildiği belirtildi. Özellikle normalleşme döneminin başladığı 1 Haziran'dan itibaren tedbirlerin unutulduğu Batman’daki vaka artışı, Sağlık Bakanlığının vakaların bulunduğu bölgeleri gösteren 'Hayat Eve Sığar' (HES) uygulamasındaki haritaya da yansıdı. 6 Temmuz ve 8 Ağustos tarihlerinde alınan iki harita görüntüsü, durumun ciddiyetini gözler önüne serdi. Son 1 aylık sürede Batman haritasının neredeyse tamamı 'kırmızı' renge büründü. Kent merkezinin yarını sıra ilçelerde de durum farklı değil. Kozluk ve Sason ilçesinde son 24 saatte tam 16 adres karantinaya alındı. Batman’ın Kozluk ilçesinde 14, Sason ilçesinde de ise 2 evde yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında karantina uygulanmaya başlandı.

(İHA)