Başhekimden o ilimizle ilgili korkutan açıklama: 'Yoğun bakım üniteleri yüzde 100 dolu'

Koronavirüs vakaları ve can kayıpları her gün giderek artıyor. Vaka artışlarının ülke genelinde artışa geçtiğini açıklana Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın ardından bir açıklama da Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimi Hasan Tosun'dan geldi. Şehirdeki vaka sayıları alarm verirken, Tosun, '"Zonguldak genelindeki hastanelerde de yoğun bakım üniteleri, yüzde 100 doluluk oranıyla çalışmaya başladı" dedi.

Yayınlanma Tarihi: 20.11.2020 13:59
Değiştirme Tarihi: 20.11.2020 13:59
Başhekimden o ilimizle ilgili korkutan açıklama: 'Yoğun bakım üniteleri yüzde 100 dolu'

Koronavirüs vakalarında hızlı artışın gözlemlendiği 600 bin nüfuslu Zonguldak'ta alınan tedbirlere rağmen hastanelerdeki yoğun bakım üniteleri yüzde 100'lük doluluğa ulaştı. Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Hasan Tosun, kent genelindeki hastanelerin yoğun bir dönemden geçtiğini söyledi.

Tosun konuyla ilgili şunları söyledi: "Türkiye çapında yoğunluğu görüyorsunuz. Zonguldak ilimiz ve hastanemiz çok yoğun. Zonguldak ilinde yoğun bakım olarak neredeyse yüzde 50’ye yakın kapasiteyle yüzde 100 doluluk oranında çalışmaktayız. Vatandaşların pandemi döneminde hassasiyetlerinin çok daha artarak devam etmesi gerektiğini düşünüyorum. Bakanlığımız da açıkladı, tedbirlerin ağırlaşacağı malum. Bu arada sağlıkçılarımızın yükü bir iken ona çıktı. Sağlıkçıların bulaş riski vatandaşlara göre 10-15 kat fazla. Onun için bazı aksaklıklar olabiliyor. Acilde hastalar bekleyebiliyor ama şu ana kadar çözümsüz bir durum olmadı. Planlamalar yapılıyor. Zor bir dönemden geçiyoruz. Sağlık çalışanlarımıza çok teşekkür ediyorum."

(DHA)