Başbakan'dan iftar sürprizi

Başbakan Recep Tayip Erdoğan,Sultanahmet Meydanı'nda, Fatih Belediyesi'nin iftarına katılan vatandaşları selamlayarak Ramazanlarını tebrik etti.

Yayınlanma Tarihi: 28.06.2014 22:43
Değiştirme Tarihi: 28.06.2014 23:00
Başbakan'dan iftar sürprizi

Başbakan Recep Tayip Erdoğan,Sultanahmet Meydanı'nda, Fatih Belediyesi'nin iftarına katılan vatandaşları selamlayarak Ramazanlarını tebrik etti. Erdoğan burada "Bu senenin bir farklılığı var. Kardeşlerim, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine gidiyoruz. Bu Cumhurbaşkanlığı seçiminin de ülkemiz için, milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Ve bir olalım, beraber olalım. İnşallah aydınlık yarınların Türkiyesi'ni, 2023'ün Türkiyesi'ni de farklı bir şekilde inşa edelim" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, "Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu edebi azaptan kurtuluş olan Ramazan-ı şerifinizi tebrik ediyorum. Hoşgeldiniz. Bu akşam ilk iftarı yapıyoruz. İftarınız mübarek olsun. Rabbim iftarlarınızı kabul etsin. Sizlerle böyle anlamlı bir ayın içerisinde, anlamlı bir akşamda bir arada olmanın mutluluğunu yaşıyoruz" diye konuştu.

Sultanahmet Meydanı'nda Türkiye'den vatandaşlarla dünyanın değişik yerlerinden gelen misafirlerin iftar sofralarını paylaştığını belirten Erdoğan, "O bakımdan bu akşam çok anlamlı ama bilesiniz ki bu ay aynı zamanda bu sofrada bizim bulduklarımızı bulamayanların düşünülmesinin gerektiği bir aydır" dedi.  Başbakan Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: "Fakir fukaranın, garip gurabanın düşünülmesi gereken bir aydır. Çünkü bizim bulduklarımızı bulamayanlar var. Onun için de zenginlerin, fakirleri hatırlamasının en önemli işaret fişeği, işte ramazan ayıdır. Kardeşlerim ben sizin şu andaki birliğinizi, beraberliğinizi, bütünlüğünüzü ayrıca kutluyorum. Ayrıca bundan dolayı tebrik ediyorum. Rabbim bu ramazanı şerifi milletimizin birliğine vesile kılsın. Tüm insanların birliğine, beraberliğine vesile kılsın. Tüm İslam dünyasının birliğine beraberliğine vesile kılsın"

"Zulümler bitsin"
Mısır, Suriye ve Irak'ta yaşanan gelişmelere de değinen Başbakan Erdoğan, "İnşallah Mısır'daki zulümler bitsin. İnşallah Suriye'de ölümler bitsin. İnşallah oradaki kardeşlerimiz de huzur içinde yaşayabilecekleri ramazanlara ulaşsın. İnşallah Irak'taki katliamlar da dursun. İnşallah Irak'taki kardeşlerimiz de o mutlu yaşayabilecekleri günlere en kısa zamanda kavuşsunlar. Aynı temennim Libya içindir. Aynı temennim Myanmar içindir. Dünyanın neresinde olursa olsun, nerede bir zulüm varsa o zulümlerin sona ermesi temennimizi yenilemek istiyorum. Bu duygular içinde ramazan-ı şerife nasıl bu şekilde başladıysak, bir duayla ya Rab bizleri Ramazan Bayramı'na da aynı şekilde bayram sevincini ülkemizde ve tüm dünyada yaşayabilecek şekilde eriştir." diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı seçimi
Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili olarak da Erdoğan, "Bu senenin bir farklılığı var. Kardeşlerim,  cumhurbaşkanlığıseçimlerine gidiyoruz. Bu Cumhurbaşkanlığı seçiminin de ülkemiz için, milletimiziçin hayırlı olmasını diliyorum. Ve bir olalım, beraber olalım. İnşallah aydınlıkyarınların Türkiyesi'ni, 2023'ün Türkiyesi'ni de farklı bir şekilde inşa edelim" ifadelerini kullandı. Başbakan Erdoğan kendisine sevgi gösterisinde bulunan vatandaşlarla fotoğraf çektirmesinin ardından  Birlik Vakfı'nın iftarına katılmak üzere meydandan ayrıldı.