Başbakandan El-Kaide ve El-Nusra Cevabı

El-Kaide ve El-Nusra'ya destek iddialarının yalan olduğunu söyledi.

Yayınlanma Tarihi: 07.11.2013 13:48
Değiştirme Tarihi: 07.11.2013 13:34
Başbakandan El-Kaide ve El-Nusra Cevabı

Finlandiya ziyaretinin ardından İsveç'e geçen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bu ülke Başbakanı Fredrik Reinfeldt ile ortak basın toplantısı düzenledi. 

İki lider gazetecilerin sorularını cevapladı. Suriye'de El-Kaide ve El-Nusra'ya ilişkin bir soruya Başbakan Erdoğan, Suriye'de bu gruplara Türkiye'nin hiç bir şekilde desteğinin olmadığını söyledi, bu iddiaların yalan olduğunu ifade etti. "Bölücü terör örgütleri ile yaptığımız mücadeleyi bunlarla da yapıyoruz" diyen Erdoğan, Suriye'de muhaliflerin belli olduğunu, Türkiye'nin irtibatının da bunlarla olduğunu ifade etti. Dünya tarafından da kabul edilen bu gurupları Muhalif Suriye Ordusu ve Suriye Ulusal Koalisyonu olduğunu söyleyen Erdoğan, Türkiye'nin Suriyeli sığınmacılara 2 milyar dolar harcamada bulunduğunu hatırlattı ve uluslararası yardımların sadece 135 milyon dolar olduğunu söyledi. Erdoğan bunun 50 milyon dolarının Suudi Arabistan'dan 35 milyon dolarının Birleşmiş Milletler'den geri kalan bölümünün ise diğer ülkelerden geldiğini söyledi.

İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt'e "Türkiye'nin AB'ye üyeliği hususunda en büyük engel nedir?" sorusu yöneltildi. Reinfeldt, bu soruya AB içerisinde yaşanan tartışmaları hatırlatarak cevap verdi. Bazı ülkelerin müzakerelerin tamamlanmasının ardından bunu referanduma götürmek istediklerini söyleyen Reinfeldt, AB içerisinde yaşanan bir diğer tartışmanın da genişleme konusu olduğunu söyledi. Reinfeldt, bazı ülkelerin genişlemenin yavaşlatılmasını savunduğunu, İsveç'in ise bunun aksine genişlemeden yana olduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan'a ise önümüzdeki günlerde Kıbrıs konusunda bir gelişme olup olmayacağı soruldu. Erdoğan, bu soruya, G-20 Zirvesi için Petersburg'da BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'la yaptığı görüşmeyi hatırlattı. Bu görüşmede garantör ülkelerin (Türkiye-Yunanistan-İngiltere) daha aktif rol alması gerektiğini ifade ettiğini belirten Erdoğan, "Güney Kıbrıs güven veriyorsa, biz Kuzey Kıbrıs'a gerekli telkinleri yapabiliriz. Yunanistan da gerekli telkinleri yapmış olsun" dedi.

Adnan Planı'nın rafa kaldırıldığını söyleyen Erdoğan, artık Ban Ki-moon planının hazırlanabileceğini söyledi ve adım atılması gerektiğine vurgu yaptı.