Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Kriptolu telefon Başbakan'dan başka kimlerde var?

Kriptolu telefon Başbakan'dan başka kimlerde var?

Başbakan'ın "Kriptolu telefonları bile dinlediler" sözü, kriptolu telefonların kimlerde olduğu sorusunu akıllara getirdi.

27.02.2014 08:26

Başbakan'ın "Kriptolu telefonları bile dinlediler" sözü, kriptolu telefonların kimlerde olduğu sorusunu akıllara getirdi.Başbakan Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan'a ait olduğu iddia edilen ses kaydı sonrası Başbakan yaptığı açıklamada, "Bunlar devletin kriptolu telefonlarını bile dinlediler, TÜBİTAK'ta değişime gideceğiz." demişti. Erdoğan'ın bu açıklaması sonrası dün TÜBİTAK'ta 5 araştırmacı açığa alındı.Erdoğan'ın kriptolu telefonlarının dinlendiğine ilişkin ayrıntılar da ortaya çıkmaya başladı. Başbakan'ın kullandığı 5 adet kriptolu telefonun, "kriptoların anahtarının bulunduğu" TÜBİTAK'taki bir ekip tarafından dinlendiği öğrenildi.

TÜBİTAK ürettiErdoğan'ın kullandığı kriptolu telefonların donanımı ve yazılımı, MİLCEP projesi kapsamında TÜBİTAK tarafından üretilmişti. NATO standardında kriptosu bulunduğu belirtilen telefonun görünümü, MİLCEP-K2 adıyla yenilenerek, daha estetik hale getirildi. Telefonun yeni sürümüne 3G ve "kriptolu chat" özellikleri de eklendi. Benzer teknoloji Türkiye dışında; Amerika, Almanya, İspanya, Fransa ve Norveç'te de bulunuyor. Başbakan'dan başka kimlerde var?TÜBİTAK'ın, parçalarını dışarıdan aldığı ancak üretimini ve yazılımını kendisinin yaptığı kriptolu sabit telefonlardan 5'inin Başbakan Erdoğan'ın kullanımına verildiği kaydedildi. Erdoğan'ın yanısıra; Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, tüm bakanlar, kuvvet komutanları, Başbakanlık ve MİT müsteşarlarında kriptolu telefon bulunuyor. Telefonların üretimini yapan TÜBİTAK MİLGEM, aynı zamanda telefonların yazılımını da yaptığı için tüm kontrol TÜBİTAK'ta bulunuyor. Nasıl şifreleniyor?Kriptolu görüşme için arayan ve aranan tarafın kriptolu telefona sahip olması gerekiyor. Bu telefonlarda bulunan özel şifreler, üçüncü kişilerin dinlemesini olanaksız hale getiriyor. Herhangi bir kişi kriptolu telefonla konuşurken, ses şifrelenerek matematiksel verilere dönüşüyor ve telefonun diğer ucundaki kişiye ulaşıyor.Bu veriler, aranan kişinin kriptolu telefonundaki şifre çözücü tarafından tekrar sese dönüşüyor. Bu şifre, yalnızca iki telefona (arayan ve aranan) özgü olduğu için üçüncü kişi bu konuşmayı anlamlandıramıyor. Birinin, bu telefonu dinleyebilmesi için şifreleri çözmesi gerekiyor. Halk tipi kriptoluTüm dünyada telekulak korkusu arttığı için üretilen Blackphone adlı bu telefon, mesajları, konuşmaları, video sohbetlerini ve dosya transferlerini kriptoluyor. Blackphone'un yurtdışı fiyatı 629 dolar.Dünyanın önde gelen teknoloji fuarı Mobil Dünya Kongresi (MWC) İspanya'nın Barcelona kentinde başladı. Teknoloji fuarı, yaklaşık 75 bin kişiyi ağırladı. Fuarın en ilgi çeken ürünü ise Silent Circle ve Geeksphone telefon firmaları tarafından üretilen Blackphone'du.ABD ve Avrupa'da dinleme skandallarının patlak vermesinin ardından üretilen Blackphone, kullanıcıların sıkça kullandığı mesajı gönderme, görüntülü sohbet ve dosya transferi gibi işlemlerde güvenlik sağlıyor. Yurtdışı fiyatı 629 dolar olan Blackphone, yüksek güvenirliliği nedeniyle, "dinlenme korkusu" olanlar tarafından tercih ediliyor.Blackphone (PrivatOS) özellikleri:- Güvenilir olmayan Wi-Fi ağlarını otomatik olarak devre dışı bırakıyor- 100 MB'a kadar dosyaları transfer ediyor. İnternette de gizlilik vadediyor- Ram: 2 GB- Dahili depolama alanı: 16 GB- Ekran büyüklüğü: 4.7 inç- Çözünürlülüğü: HD (720p)- Ana kamerasının çözünürlülüğü: 8 megapiksel (HABERTÜRK)
Yorumlar | 0
üye profil