Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Başbakan Davutoğlu'nun minik koruması

Başbakan Davutoğlu'nun minik koruması

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakanlık Çankaya Köşkü'nde TRT Uluslararası Çocuk Şenliği'ne katılan çocukları kabul etti. Çocuklarla sohbet eden Davutoğlu'nun korumalığını bir günlüğüne gerçek korumasının kızı olan Ece Turhan yaptı.

21.04.2015 15:09

Davutoğlu, çocukların masumiyetin, barışın ve güzelliğin sembolü olduğunu belirterek, çocuklara her zaman barış, kardeşlik ve dostluk için yaşamaları tavsiyesinde bulundu. 

"Çocukların dünyasında riya, başkasını aldatma yoktur"

Başbakan Ahmet Davutoğlu, BaşbakanlıkÇankaya Köşkü’nde TRT Uluslararası Çocuk Şenliği’ne katılan çocukları kabul etti. Başbakan Davutoğlu, etkinlik kapsamında 34 ülkeden 250’yi aşkın küçük ama gönülleri büyük çocukla buluştuğunu söyledi. Davutoğlu, "Türkiye Cumhuriyeti kurulduğunda, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Ulusal Egemenlik Bayramı’nı çocuklarla kutlamayı dünyada bir ilk olarak gerçekleştiren bir lider olarak tarihe geçti Nasıl milletlerin geleceği egemenliklerini korumaya bağlıysa insanlığın geleceği de çocukları korumaya bağlı. Salona girerken dünyanın her bir köşesinden, birçok ülkeden çocuklarımızla merhabalaştım. Kolombiya’dan, Bosna Hersek’ten, Moldova’dan, Makedonya’dan,KKTC’den, Filistin’den, Afganistan’dan, Kırgızistan’dan, Bangladeş’ten hepsiyle göz göze geldik. Gözlerimizle birbirimize muhabbet akıttık. İşte görmek istediğimiz dünya bu. Barış dünyasını ancak ve ancak çocuklarla kurabilirsiniz. Çünkü çocukların dünyasında riya, başkalarını aldatma çabası yoktur. Sadece dürüstlük, masumiyet vardır" dedi.

"O çocukların hepsi insanca yaşamayı hak ediyorlar"

Davutoğlu, "Buradan Suriye’deki mülteci çocuklara, Filistin’deki ambargo altındaki çocuklara, Somali’de birkaç sene öncesine kadar çok ciddi kuraklık ve açlık sıkıntısı çeken çocuklara, Afrika’nın her bir köşesinde birçok hastalıklara karşı korumasız kalan çocuklara ve geçtiğimiz günlerde Akdeniz’de mültecilerin kendilerine yeni bir hayat kurmak için gemilerle hareket ederken hayatlarını kaybeden o garip insanların çocuklarına, hepsine buradan selam ve ümitlerimizi gönderiyoruz. O çocukların hepsi, insanca yaşamayı hak ediyorlar. O çocuklar, aynen burada yüzleri gülen çocuklar gibi kendi ülkelerinde özgürce, kendi evlerinde anne ve babalarıyla yaşamak istiyorlar" diye konuştu.

"En şerefli misafirlerimiz sizler oldunuz"

Davutoğlu, "Sizler bizim belki de en büyük şeref kazandığımız bir günde, ülkemizi şereflendirerek aslında güzel bir mesajı da bize iletmiş oldunuz. Bu salonlar çok misafir ağırladı, çok devlet, hükümet başkanları gördü ama emin olunuz ki en büyük mutluluk veren, en şerefli misafirlerimiz sizler oldunuz. Bu salonlarda yine devlet, hükümet başkanları, büyük bir onurla ağırlanacak ama sizlerin ziyareti hiç unutulmayacak. Geldiğiniz güzel, dost ve kardeş ülkelere bizden, Türk çocuklarından selamlar götürünüz. İleride bu çocukların herhangi bir gerilimin, çatışmanın bir parçası olarak değil muhabbetin temsilcisi olarak birbirlerine tekrar kavuşacakları güzel bir geleceği hazırlamak üzere Türkiye’nin her türlü çabayı göstereceğini, sizin arkadaşlarınıza bulunduğunuz ülkelerde anlatın. Anne, babalarınıza selam edin. Sizleri bu kadar güzel yetiştirdikleri, böylesine gözlerinize muhabbeti, yüzlerinize tebessümü yerleştirdikleri için anne babalarınıza teşekkür ediyoruz" dedi.

Yorumlar | 0
üye profil