Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?

Davutoğlu'ndan o ülkeye sitem! "Biz en zor anınızda sizi..."

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Meclis'teki grup toplantısında önemli açıklamalar yaptı. Moskova'nın yaptırımlarına değinen Davutoğlu, "Gerekirse biz de kendi yaptırımlarımızı uygularız" dedi.

08.12.2015 13:20

Başbakan Davutoğlu'nun açıklamasından satırbaşları şöyle: 

"Vizesiz geçiş en geç Ekim 2016'da" 

AB ile tam üyelik hedefinin Türkiye için çok önemli olduğunu ve süreci hızlandırmak için kararlı olduklarını da söyleyen Davutoğlu, "En geç Ekim 2016 yılında Türk vatandaşları Avrupa'ya vizesiz seyahat edebilecek. Biz büyük bir Avrupa halkıyız ve biz olmadan asla Avrupa'nın tarihi de, kaderi de yazılamaz. Ve yine biz bir Asya milletiyiz ve biz olmadan asla Asya'nın da tarihi yazılamaz" diye konuştu. 

"Putin ne düşünüdürdü?" 

Olay Türkiye-Rusya sınırında yaşanmadı. Olay Türkiye-Suriye sınırında yaşandı. Türkiye, yıllardırSuriye sınırında büyük sıkıntılar yaşıyor ve mülteci akınıyla başa çıkmaya çalışıyor. 

Eğer biz, Ukrayna devletinin çağrısına uyarak gidip Doğu Ukrayna'da, Rusya ile akrabalık bağları olan yerleri Rusya hava sahasını da ihlal ederek bombalasaydık acaba Putin ne yapardı?  

"Sınır ötesindekiler akrabalarımız" 

Rusya'nın anlaması gereken husus şudur. Burası Türkiye-Suriye sınırıdır. Sınırın ötesindekiler de bizim akrabalarımızdır.  Rus uçaklarının bombaladığı yerlerden kaçan siviller Rus topraklarına gitmiyor. Türkiye topraklarına geliyor. Bu insanların yardımına koşmayı insani bir görev olarak görüyoruz. 

Şu anda bile çatışmaların sürdüğü Türkmen Dağı'nda hiçbir DAEŞ üyesi olmamasına rağmen bombalamalar sürüyor.  Türkmen Dağlarına yönelik saldırılara sessiz kalmayız. Bu hassas dönemlerde insanların birbirlerini anlamaya ihtiyacı var. Rusya'ya her türlü görüşmeye yapmayı hazırız. Ancak bize bir şeylerin dikte ettirilmesine izin vermeyiz.  Kimse bizden, bizim sınırlarımızı koruma irademizden taviz vermemizi beklemesin. 

Rusya'nın ekonomik yaptırımları 

Biz de kendi tedbirlerimizi alıyoruz, almaya devam edeceğiz, gerekirse kendi yaptırımlarımızı devreye sokarız. Gerekli her türlü telafi edici tedbirimiz hazır, bunları uygulamaya gerek olmadan sorunun aşılacağını umuyoruz. Alternatifler konusunda şimdiden tedbirlerimizi alıyoruz. 

Türkiye bu tür şeylerle zora düşürülebilecek bir ülke değil. Her şeyin bir çaresi var. Gerekli önlemleri alıyoruz. Gerekli görürsek biz de kendi yaptırımlarımızı devreye sokarız.  

Milletimiz ve Rusya ile ticaret içinde olan sektörlerimiz müsterih olsun. Gerek olursa enerji ihtiyacının karşılanması için şimdiden tedbirleri alıyoruz. Meyve-sebzde doğan zararı telafi etmek için gerekli çalışmalar yapıldı. Domates de dahil. 

"Kimse mağdur olmayacak" 

Biz zor günlerde hiçbir ihtiracatçımızı aç, açıkta bırakmayız. Bu gerilim dolayısıyla kimse mağdur olmayacak. Bu zararları telafi ediyor hem de ihracatçılarımızın yeni pazarlara girmesi için tedbirleri alıyoruz. 

Turizm sektörüne gerekli her türlü desteği vereceğiz.  

Türkiye, ambargolara inanan bir ülke değil. Rusya'ya, İran'a geçmişte uygulanan ambargolarda da aynı ilkesel tutumum sergiledik. 

Bütün dünya İran karşısında iken biz İran'a karşı ambargoların karşısında durduk 

"Biz İran'ı en zor günlerinde yalnız bırakmadık" 

Biz İran'ı en zor günlerinde yalnız bırakmadık. Ama onlar bizi en haklı olduğumuz bir konuda bizi yalnız bırakırlarsa köklü İran- Türkiye dostluğuna zarar vermiş olurlar. Bütün dünya İran'ın karşısındayken biz BM'de Brezilya ile birlikte ambargolara karşı el kaldırdık.  

Eminim bir gün İran halkı, sesini yükseltecek ve "Türkiye'ye haksızlık yapmayın" diye sesini yükseltecek. 

Musul konusu

Musul'daki asker sayımızı arttırdık. Ancak maksatı aşan bir takım eleştirilere cevap vermek isitiyorum.

Bizim kimsenin toprağında gözümüz yok. Irak'ta 1,5 yılı aşkındır eğitim verilmektedir. Sincar'ın kurtarılması operasyonunda en büyük destek bu kamplarda eğitilen birliklerden gelmiştir. Söz konusu asker arttırımı rutin bir harekettir. Oradaki askerlerimizin olası DAEŞ saldırısı karşında güvenliğini arttırmaya yöneliktir.

Şu ana kadar o kamplarda 2 bin kişiye eğitim verildi.

Türkiye'nin mücadelesi bu ülkelerde yaşayan insanların bu terör örgütlerinden kurtulması.

Bunu farklı yorumlayanlar maksatlı bir amaç içindedirler. Ben Irak Başbakanına bu konuda mektup yazdım. En kısa sürede Bağdat'ı da ziyaret edeceğim.

Türkiye bulunduğu he yere barış ve huzur getirmek için oradadır. her kimden olursa olsun terörün karşısındayız. Bölgedeki meselelerde bu perspektiften bakıyoruz.

Yorumlar | 0
üye profil