Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?

Başbakan Davutoğlu destek paketini açıkladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Terör Mağdurlarına Destek Paketi'ni açıkladı. Davutoğlu, bölgede yaşananlardan dolayı mağdur olan halkın tüm mağduriyetlerinin giderileceğini söyledi.

22.12.2015 13:16

Başbakan Davutoğlu'nun grup konuşmasındaki sözleri şöyle: 

Ordumuzun neferleri canlı bombalar mı? 

- Teröre destek verenlerin yalanları hiç bitmiyor. Halkın zihnini bulandırmaya çalışıyorlar. Adını Hz. Peygamber'den alan bir ordunun neferleri cami bombalar mı? Mehmetçiğin birinci ve öncelikli vazifesi kutsal mekanlarımızı korumaktır. 

"Türkiye ile kimin derdi varsa..." 

- (HDP lideri Demirtaş'ın Rusya ziyareti) Bunlar, milletle beraber hareket etmektense, Türkiye ile kimin derdi varsa onlarla birlikte işbirliği yapmayı kendilerine ahlak edinmişler. HDP'liler neden 1 sene, 2 sene önce gitmediler. Neden hava sahamızı işgal ettikleri gerekçesiyle düşürülen ülkeyle, kriz yaşadığımız ülkeyle şimdi görüşmeye gidiyorlar. 

Seçmenden aldığı oya ihanet eden bir yapı var karşımızda. Bunlar Türkiye ile kimin derdi varsa onlarla işbirliği yapmayı kendilerine ahlak edinmişler. Bunların derdi Türkiye'nin birliğiyle bütünlüğüyle... Türkiye için rezil bir yalanı atan CHP'li vekil için partisinden hiçbir adım yok. Türkiye ile kimin derdi varsa bunlar onlarla birlikte. Kimin Türkiye ile problemi varsa onunla dostlar. Biz ise sadece milletle beraber yürüdük, yürüyoruz. 

"Terörist ile vatandaşımızı ayırıyoruz" 

- Halkımız terörün baskısına boyun eğmiyor, dirayetli duruşundan taviz vermiyor. Ben buradan bütün vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Hiçbir vatandaşımız PKK'nın tuzağına düşmedi. Terör örgütü ve destekçileri çaresizliklerini yalanlarla kapatmaya çalışıyor. Herkesin hayat hakkını korumak devletin ve hükümetimizin asli vazifesidir. Vatandaş ile teröristi birbirinden net olarak ayıran bir dikkat ile hareket ediyoruz. 

Terör mağdurlarına destek paketi 

-Bölgedeki Güneydoğu için hazırladığımız destek paketini devreye sokuyoruz. Esnaf kardeşlerimizin kayıpları ve mağduriyetleri giderilecek.  -Terör sebebiyle ellerinde bir bavulla yola düşen vatandaşlarımızın, esnafımızın her türlü ihtiyacını karşılayacağız. -Esnafın vergi ve prim borçları mayıs ayına kadar uzatıldı. -Esnaf 3 aylık beyannemelerini ağustosa kadar uzatabilecek. -Yeniden yapılandırmadan yararlanan mükelleflerin bu kanundan yararlanma süresi 31 Ağustos 2016'ya uzatıldı.  -Hiçbir çocuğumuz mağdur olmayacak Milli eğitim Bakanlığı'mız eksikleri tamamlamak için tüm tedbirlerini aldı. Çocuklarımıza haftasonu ve ara tatilde yoğunlaştırılmış eğitim verilecek. -Sokağa çıkma yasağının olduğu yerlerde öğretmeler izin izinli olacak. 

"Rusya sivilleri hedef almaktan vazgeçmeli" 

- Rusya'ya sesleniyorum, Suriye'de neden Türkmen dağlarını, masum sivil insanları bombalıyorsunuz? Rusya'nın alana girmesiyle mülteci akınında daha da artış yaşandı. DAEŞ ile mücadele halindeki muhaliflerin Rus uçakları tarafından hedef alındığına şahit olduk. Rusya, siviller ve ılımlı muhalifleri hedef almaktan vazgeçmelidir. Suriye'deki krizin çözümü ancak Esed'in meşru hükümete bırakmasıyla mümkün olur. 

"Suriye halkını bombalayanların karşısındayız" 

Türkiye'nin, DAEŞ'e karşı mücadelede uluslararası koalisyonun parçası olduğunu hatırlatan Davutoğlu, "Ama ister Rusya olsun, isterse başka zalim bir devlet olsun, kim Suriye halkını bombalarsa onun da karşısındayız, karşısında olacağız" diye konuştu. 

İsrail ile müzakere 

- İsrail vatandaşlarımızın içinde olduğu gemiyi uluslararası sularda katletmiştir. Türkiye'nin müzakereler için 3 şartı olmuştur. İlki özürdür. İsrail Türkiye'den özür dilemiştir. Türkiye Cumhuriyeti devleti böyle bir olay için İsrail'e özür dileten ilk devlet olma onurunu yaşatmıştır. Türkiye, ikinci tazminat şartı ve Gazze üzerindeki abluka ve ambargonun kalkması için bekliyor. Filistin özgürlük mücadelemizi kimse sorgulayamaz.  Özgür Filistin devleti kuruluncaya kadar Filistin halkına desteğimiz devam edecek. 

Yorumlar | 0
üye profil