Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Başbakan Binalı Yıldırım hain saldırıyla ilgili detayları açıkladı!

Başbakan Binalı Yıldırım hain saldırıyla ilgili detayları açıkladı!

Atatürk Havalimanı'nda açıklama yapan Başbakan Yıldırım, "Emareler DAEŞ örgütünü işaret etmekle beraber, bu konuda çalışmalar halen sürdürülmektedir" dedi.

29.06.2016 03:19

Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'ne terör saldırısı gerçekleştiği sırada Ankara'da bulunan Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan güvenlik zirvesinin ardından İstanbul’a hareket etti. Yıldırım, saat 01.50'de İstanbul'a geldi. Havalimanında bakanlar ile  İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Beediye Başkanı Kadir Topbaş ve İstanbul Emniyet Müdürü'nün de katıldığı bir toplantı yapan Yıldırım, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Aile  ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İçişleri Bakanı Efkan Ala,  Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul Valisi Vasip  Şahin ve beraberindekilerle Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde meydana  gelen terör saldırısının ardından olay yerinde incelemelerde bulundu.

36 kişi hayatını kaybetti

Başbakan Binali Yıldırım olay yerinde yaptığı incelemenin ardında  açıklama yaptı. Yıldırım, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda meydana gelen patlamada 36 kişinin hayatını kaybettiğini  söyledi.

Çok sayıda yaralının bölgedeki değişik hastanelerde tedavi altına alındığını ifade eden Yıldırım'ın açıklamalarının satır başları şöyle: Bugün İstanbul Atatürk Havalimanı'nda saat 21.22 sıralarında meydana gelen patlama sonucu şu ana kadar yapılan tespitlere göre 36 kişi hayatını kaybetmiştir. Yaralılar bölgedeki değişik hastanelerde tedavi altına alınmıştır. Bu vesileyle hayatını kaybeden bütün sivil insanlara Allah'tan rahmet diliyorum. Yaralılarımıza da acil şifalar temenni ediyorum. 

"Saldırının günü manidardır"

Terörün küresel bir tehdit olduğu bu olayda bir kez daha apaçık ortaya çıkmıştır. Bu saldırı masum insanları hedef alan, alçakça planlanmış bir terör eylemidir. Ülkemizin bölücü terörle amansız bir mücadele verdiği ve önemli ölçüde başarı sağladığı bir dönemde, ayrıca komşularımızla normalleşme sürecinin başladığı bir anda böylesine alçakça bir terör olayının gerçekleştirilmesi manidardır. Bir kez daha anlaşılmıştır ki terör bütün ülkeleri tehdit eden küresel bir olaydır ve terörle mücade de küresel ölçekte sürdürülmelidir. Amacı, hedefi ne olursa olsun, hangi cenahtan gelirse gelsin ülkemiz bu alçakça saldırıların üstesinden gelecek güce sahiptir.Bir kez daha bu menfur olayda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Milletçe başımız sağolsun temennisinde bulunuyorum.

"İlk emareler DAEŞ'i gösteriyor"

Güvenlik güçlerimizin yaptığı tespitler, terör eyleminin DAEŞ'in gerçekleştirdiğini işaret etmektedir. Bu konuda çalışmalar halen sürdürülmektedir. 

Taksiyle gelmişler

 Tüm bu tedaylar  biliniyor, arkadaşlarımız bütün ayrıntıları tespit ettiler. İlerleyen zaman  içerisinde olayın oluş şekli bütün yönleriyle açığa çıkacaktır. Şu bilinmelidir  ki hava alanının gerek gidiş, gerek geliş istikametinde herhangi bir güvenlik  zafiyeti söz konusu değildir. Teröristler bir ticari taksiyle havalimanına gelmiş ve bilahare eylemlerini  gerçekleştirmişlerdir. Canlı bombaların aynı zamanda silah bulundurmaları olayın vahametini arttıran bir neden olmuştur. Kaçan bir terörist olduğu değerlendirilmiyor. Her 3 canlı bombanın ateş ettikten sonra kendilerini patlattığı yönünde ilk bulgular mevcuttur.

Yıldırım, kaçan bir teröristin olduğu yönündeki soru üzerine ise kaçan  bir terörist olduğunun değerlendirilmediğini ancak her ihtimalin de tüm  ayrıntılarıyla dikkate alındığını söyledi. Başbakan Yıldırım, yaralılar arasında Türk vatandaşlarının yanı sıra,  yabancı uyruklu kişilerin de olduğunu, daha fazla detayı şu aşamada veremediğini  sözlerine ekledi.

Atatürk Havalimanı uçuşlara açıldı

Hava alanımız 02.20 itibarıyla uçuş ve kalkışlara açılmış olup, hava  trafiği normale dönmüştür. Bunu da bir not olarak ifade etmek isterim.  

Önce taksi durağı, sonra hastaneye gitti

Başbakan Binali Yıldırım, açıklamasının ardından önce havalimanındaki taksi durağına gitti. Saldırıda hayatanı kaybeden 4 taksicilerin arkadaşlarına taziyelerini iletti. Daha sonra ise Bakırköy Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi'ne giderek yaralıları ziyaret etti.

Yorumlar | 0
üye profil