Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Başbakan açıkladı! 'Dumura uğradılar'

Başbakan açıkladı! "Dumura uğradılar"

Başbakan Ahmet Davutoğlu AK Parti'nin 14. yaş kuruluş yıl dönümünde konuştu. Davutoğlu konuşmasında "Seçimden sonra kriz çıkacak umuduyla yaşayanlar dumura uğradılar" dedi.

14.08.2015 16:44

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ak Parti'nin 14'üncü kuruluş yıl dönümü etkinliğine katıldı.

Davutoğlu'nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

Bütün şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyor ve hepinizi Fatiha okumaya davet ediyorum. Vakti gelmiş bir fikrin temel esası, dayanağı mekanın ruhuna zamanın ruhuna ve milletin ruhuna hitap etme kabiliyetidir. Ak Parti hareketi mekanın ruhundan hareket etmiş, vakti gelmiş bir siyasetin 14 Ağustos 2001'de hareket geçmiş halidir.

7 Haziran seçimleri ile önümüzde yeni bir tablo var kadrolarımızın kararlı bir şekilde yola devamında en başta ortaya koyulan ilkelere bağlılık olacaktır. Milletin verdiği mesajı almada hiç tereddüt etmedik. Biz millete dönüm bir empoze ve sitemde bulunmadık AK Parti kadroları yola çıkarken millet AK Parti arkasından değil AK Parti milletin arkasından gidecek demiştik. Milletin iradesi üzerinde bir irade tanımıyoruz demiştik. Bu salonda bana tevdi edilen görev çerçevesinde muhasebemi yapma gereği hissettim tekrar. Bu ağır sorumluluğun gereğini yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Millet şunu demiştir ben AK Parti icraatlarından memnunum ve onu tekrar görevlendiriyorum sana hükümet sorumluluğu veriyorum ama yalnız değil. Milletimiz şahittir bir takım kaos planlarını harekete geçirenler tam anlamıyla dumura uğradılar. Önce sistemi işlettikMeclis Başkanlığı seçimi yapıldı. 7 Haziran'da zafer sarhoşluğunda olanların bahsettiği blok çökerek AK Parti hak ettiği Meclis Başkanlığını tekrar aldı.

Madem ki eş zamanlı bir tehdit vardı hak ettikleri cevabı verdik. 24 Temmuz güvenlik zirvesini müteakip uçaklarımız mevzilere etkin bir müdahalede bulundu. Yine THK Kuzey Irak'ta PKKmevzilerine karşı aynı etkinlikte harekete geçti, bütün sığınakları yerle bir edildi.

Son 30 yılın et etkin operasyonları yapıldı emin olun. İlk güvenlik toplantısında söylenen haritada gösterilen bütün hedefler hak ettiği muameleyi gördü ve saldırıyapılamayacak hale getirildi.

İkinci mesaj AK Parti kadrolarına güvendim her zaman da güvenmeye devam edeceğim ama bir iç muhasebeye ihtiyaç var. Yaptığımız toplantılarda neden oylarımızın düştüğünü görüştük, kamuoyu araştırmaları yaptık, teşkilatlarımızdan raporlar aldık bunları değerlendirdik. Kendi kendimize propaganda yapmayacağız millete derdimizi anlatacağız. Milletimizin huzuruna gittiğimizde vicdanımız ve anlımız aktır.

İllerde, ilçelerde başta ben ve MKYK üyelerimiz olmak üzer açıklıkla konuşacağız. Verdiğiniz mesaj alınmıştır AK Parti kadroları temel kurucu ilkelerle huzurunuza gelmiştir diyeceğiz. Kim temel ilkelere aykırı hareket ederse AK Parti içinde barınmadı barınmayacaktır.

Üçüncü ödev size güveniyorum sizsiz hükümet olmaz bu sefer hükümeti konuşarak diğer partilerle kurun. Bu bizim tercihimiz değil koalisyonun ne kadar zararlı olduğunu biz anlattık. Halkın bu tercihine yönelik tekebbür içeren ifadeler kullanmadık. Biz halk ne diyorsa... O günden bu yana çaba içindeyiz.

7 Haziran sonrasında tansiyonun düşmesi ortak bir sorumluluk anlayışı ile hareket etme zorunluğu vardı biz bunu yaptığımıza inanıyoruz. Hükümet kurma çalışmalarında Cumhurbaşkanlığı makamı tartışmaların tarafı değildir ve tarafı haline de götüremez. Bir yıldır hep beklediler ayrışmalar olsun daha çok beklerler. O gün bu salondaki samimiyetimiz neyse bu mezara kadar devam edecek. Biz vesayetin tümünü kırarken size sormadık. Aramızda bir vesayet ilişkisinden kimse bahsedemez. Zihnim üzerinde hiçbir otoriteyi kabul etmediğime 28 Şubat süreci şahittir.

MHP'den yapılan açıklamalar kendi sorumluluğundan öte başkalarının ne yapması gerektiği yönünde. Bu siyasi sorumluluk gereği değil adama sorarlar. Sen ne yapacaksın? CHP ile görüşlerimiz MHP'den daha fazla olabilir ama oturup konuştuk siyasi nezaketin oluru bu. Sürekli bize ödev biçerek kimse siyaset sahnesinden çekilemez. Ben gelirsem girdiğim her salona başım dik girer başım dik çıkarım hesabı sadece millete veririm. Bunu siyasi tutum bağlamında zikrediyorum herkesin konuşmaya ihtiyacı var.

Yorumlar | 0
üye profil