Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Barzani: Sünnilerin de kendi bölgeleri olmalı

Barzani: Sünnilerin de kendi bölgeleri olmalı

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani: "Musul'dan sonra en iyi yol Sünnilerin de bizim gibi bir bölgelerinin olması"

17.06.2014 17:53

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının Bağdat'a doğru ilerlediği haberleri gelirken Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, Irak'ın bir bütün olarak kalamayabileceğini' söyledi. Barzani, "Musul'dan sonra en iyi yol Sünnilerin de bizim gibi bir bölgelerinin olması" dedi.Neçirvan Barzani, ülkenin IŞİD militanlarının geçen hafta kuzey kenti Musul, Tikrit ve Telafer'i ele geçirmeden önceki durumuna dönmesinin çok güç olduğunu belirtti.Sünni bölgelerin, Şii Irak hükümeti tarafından ihmal edildikleri hissine kapıldıklarını ifade eden Barzani, tek çözümün siyaset aracılığıyla gelebileceği şu sözlerle dile getirdi:"Askeri bir çözüm olamaz. Siyasi bir çözüme, siyasi bir sürece ihtiyaçları var. Bunu yapmanın en iyi yolu da Sünni aşiretleri veya Sünni toplulukları sürece dâhil etmektir çünkü şimdi ihmal edildikleri hissine kapılıyorlar. Tabi ki IŞİD'in duruma müdahil olduğu gerçeğini yadsıyamayız ama mesele yalnızca IŞİD meselesi değil. Bu, Bağdat'ın Sünni bölgelere yönelik yanlış politikalarının sonucu."Barzani şöyle devam etti:"Bunun kararı Sünni bölgelere bırakmalıyız fakat onlar için de en iyi modelin bu olduğunu düşünüyorum. Öncelikle bir karar vermeleri gerekiyor: Tam olarak ne istiyorlar? Bizim görüşümüze göre, Musul'da olanlardan sonra en iyi yol, bizim Kürdistan'da sahip olduğumuz gibi Sünni bir bölge olması."Fırat haber Ajansı'na konuşan Murat Karayılan da "Özellikle de Kerkük ve Şengal'de gerilla ile peşmergenin ortak savunma direnişi için olanak açın" çağrısında bulundu.

BM'den 'tek devlet' çıkışıBirleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Irak'ın tek bir devlete sahip olması gerektiğini, Sünni, Şii ve Kürtlerin, hep birlikte uyum içinde yaşayabilmesi gerektiğini belirtti.Ban, BM Cenevre Ofisi'nde yaptığı basın toplantısında, Irak'ta, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) tarafından yapılan kitlesel yargısız infazlar da dahil olmak üzere kötüleşen güvenlik durumundan dolayı kaygılı olduğunu ifade etti.Genel Sekreter Ban, "Irak'ta ve bu ülkenin sınırları ötesinde, gerçek anlamda, geniş kapsamlı bir mezhepsel şiddet riski var" dedi.Irak Başbakanı Nuri el-Maliki'yi daha kapsayıcı bir yaklaşım uygulamaya çağıran Ban, "Irak tek bir devlete sahip olmalı, Sünni, Şii ve Kürtler, hep birlikte uyum içinde yaşayabilmeliler" diye konuştu.Bütün Iraklı liderlerin, yandaşlarının misilleme eylemlerini engellemeleri gerektiğini de belirten Ban, ülkede meydana gelen sivil ölümlerini ve diplomatik temsilcilerin kaçırılmasını kınadı.Türkiye ve İran liderleri ile görüştüğünü de bildiren Ban, bölgesel ve uluslararası toplumun güçlü desteğiyle Irak hükümetinin ülkede barış ve istikrarı temin etmesine yardımcı olacaklarını umduğunu kaydetti.
Yorumlar | 0
üye profil