Bankalarda unutulan paralar TMSF'ye devredildi! Tam 217 milyon lira...

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) yetkililerinin tüm çağrıları ve süre uzatımına rağmen, unutkan mudiler tarafından bankalarda son 10 yıldır işlem yapılmayan 1 milyon 44 bin hesapta 217 milyon lirasını bıraktı. Zaman aşımına uğrayan TMSF’ye devredilen hesapların çoğunluğunu bireysel hesaplar oluşturdu.

Yayınlanma Tarihi: 24.10.2020 13:56
Değiştirme Tarihi: 24.10.2020 13:56
Bankalarda unutulan paralar TMSF'ye devredildi! Tam 217 milyon lira...

TMSF'nin bu yıl başında ilan ettiği işlem görmeyen hesaplar için sürenin 15 Eylül'e kadar uzatılmasına rağmen, bankalarda yine 217 milyon lira unutularak zaman aşımına uğradı. Bankacılık Kanunu'nun 62'nci maddesi gereğince, bankalar nezdinde hak sahipleri tarafından yapılan en son işlem, talep veya yazılı talimat tarihinden itibaren 10 yıl süreyle aranmayan her türlü mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklar zaman aşımına uğruyor.

2009’DAN BERİ UNUTULAN PARALAR TMSF’YE DEVREDİLDİ

Zaman aşımına uğrayan hesaplar ise gelir kaydedilmek üzere TMSF'ye devrediliyor. Bu yıl itibarıyla, en son 2009'da işlem görmüş ve hak sahipleri tarafından aranmayan hesapların TMSF'ye devri gerçekleştirildi. Söz konusu devir için son tarih haziran ayının 15'i olarak belirlenmişti. Ancak Fon, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle müşterilerin mağdur olmaması için bu süreyi 15 Eylül'e ertelediğini duyurmuştu. Fonun tüm çağrılarına ve süre ötelemesine rağmen, hesaplarda yine milyonlarca lira unutuldu.

30 BİN MUDİ, UYARILARA UYDU VE PARASINI ÇEKTİ

Gazetecoin'in haberine göre, bankalar tarafından ocak ayı başından ağustos sonuna kadar zaman aşımı listeleri ilan edilirken, bu kapsamda TMSF'ye devredilen toplam hesap sayısı 1 milyon 44 bin oldu.  Bu hesapların muhtelif döviz cinsinden (TL, dolar ve euro) karşılığı da yaklaşık 217 milyon lira olarak kayıtlara geçti. Bankalar tarafından ocak ayından itibaren hak sahiplerine yapılan bildirimler ve ilanlar neticesinde zaman aşımına uğrayan hesaplar için yaklaşık 30 bin mudi ise bankalara başvurarak, paralarını TMSF'ye devredilmeden önce çekti.

2011'DEN BU YANA TMSF'YE 1 MİLYAR 185 MİLYON LİRA DEVREDİLDİ

TMSF'ye, 2011-2020 döneminde, zaman aşımına uğradığı için toplam 5 milyon 418 bin hesap devredildi. Bu hesaplarda unutulan toplam tutar ise 1 milyar 185 milyon lira oldu. Bu yıl TMSF'ye devredilen meblağın, 2011'den bu yana en yüksek rakam olması dikkati çekti

Etiketler: unutulan paralar - tmsf - banka - hesap