Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
İsrail'in son saldırısı onu da isyan ettirdi

İsrail'in son saldırısı onu da isyan ettirdi

İsrail'in bugün Gazze'deki bir Birleşmiş Milletler okuluna düzenlediği saldırının ardından Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon yazılı bir açıklama yaptı.

03.08.2014 19:13

İsrail'in bugünGazze'deki bir Birleşmiş Milletler okuluna düzenlediği saldırının ardından Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon yazılı bir açıklama yaptı. Ban, “Gazze’deki BM okuluna yapılan saldırı ahlaki açıdan zulüm ve suçtur. Saldırının sorumluları mutlaka cezalandırılmalı” dedi.

Vurdukları BM okulu sayısı 8 olduİsrail cuma günü 110 kişiyi katlettiği Gazze'nin güneyindeki Refah kentinde bu kez sığınmacıların kaldığı BM okulunu vurdu. 3 bin kişinin kaldığı okulda en az 10 Filistinli hayatını kaybetti. İsrail'in 7 Temmuz'dan bu yana vurduğu BM'ye ait okul sayısı 8'e yükseldi.Gazze'nin güneyindeki BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu'na (UNRWA) ait okulda 3 bin Filistinli mülteci kalıyordu. İsrail ordusunun yaptığı top ateşinde okul hedef alındı. Saldırıda en az 10 Filistinli öldü, onlarca kişi yaralandı.İsrail 7 Temmuz'da başlayan saldırılarında birçok kez BM'ye ait okulları hedef aldı.  Son saldırıyla birlikte İsrail'in saldırıların başladığı 7 Temmuz'dan bu yana vurduğu BM'ye ait okul sayısı sekize yükseldi.BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, saldırının 'ahlaki açıdan bir skandal ve suç eylemi' olduğunu söyledi ancak İsrail’i kınayan ifadelerden yine kaçındı.İsrail saldırılarında şimdiye kadar en az 1834 Filistinli öldü, yaklaşık 9 bin 370 kişi yaralandı. Ölenlerin arasında en az 400 çocuk bulunuyor. 260 bin kişi kalıyorAl Jazeera'ye verdiği mülakatta İsrail'in BM'nin Gazze'deki bi okulunda yaptğı katliamı anlatırken gözyaşlarını tutamayarak ağlayan BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA) Sözcüsü Chris Gunness, güvenlik riskine rağmen Filistinlilerin okullara sığınmaya devam ettiğini söyledi.Gunness Twitter hesabından yaptığı açıklamada, insanların evlerini terk edişinin bir tsunami etkisiyle devam ettiğini ve hali hazırda Gazze'de bulunan ve UNRWA'a ya ait 90 okulda kalan Filistinlilerin sayısının 260 bine ulaştığını belirtti.1,8 milyon nüfuslu Gazze'de evini terk edenlerin toplam sayısı ise BM verilerine göre 460 bin. 
Yorumlar | 0
üye profil