Bakanlık gıda teröristlerini açıkladı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tüketici sağlığının korunması, gıdalarda taklit ve hilenin önlenmesi amacıyla yaptığı gıda denetim sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı.

Yayınlanma Tarihi: 22.07.2015 16:03
Değiştirme Tarihi: 22.07.2015 16:03
Bakanlık gıda teröristlerini açıkladı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tüketici sağlığının korunması, gıdalarda taklit ve hilenin önlenmesi amacıyla yaptığı gıda denetim sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Haziran ayı sonu itibariyle 335 bin denetim yapan bakanlık, 79 parti üründe taklit-tağşiş; 16 parti üründe ise ilaç etken maddesi tespit etti. Köftelerde at eşek eti; sucukta 'tükürük bezi'; kaymakta nişasta; tereyağında bitkisel yağ; epimedyumlu (azgın teke otu) ve ballı bitkisel macunlarda 'sildenafil' ilacı bulundu. Zeytinyağında, pamuk yağı tespit edildi.

İŞTE BAKANLIĞIN LİSTESİNDEKİ FİRMALAR

İstanbul, İzmir, Ankara, Manisa, Kayseri, Konya gibi illerde üretilen yoğurt, tereyağı, kaymak, tulum peyniri, beyaz peynir gibi ürünlerde bitkisel yağ, jelatin, nişasta bulundu.  

Sucuk tükürük bezinden

Yine İstanbul, Ankara, Bursa, Sakarya gibi illerde yapılan restoran, lokanta, kasap denetimlerinde ise kıyma, sucuk, köfte, döner, kebap, börek, kır pidesi gibi ürünlerde at, eşek eti ile soya, kanatlı eti ve/veya sakatat tespit edildi.  Kayserili firmanın sucuğunda tükürük bezi ile baş eti bulundu. İstanbul'da pide salonunda satılan kır pidesi harcından 'mide' çıktı.

Kuvvet artırıcı macunlarda 'sildenefil'e dikkat!

Bakanlığın, takviye edici gıdalar ve benzeri ürünlere ilişkin denetimlerinde de çarpıcı sonuçlar elde edildi. Özellikle erkeklerin cinsel gücü artırmak amacıyla kullandıkları 'bitkisel' adı altında satılan 'kuvvet macunlarında', gıda takviye ürünlerinde 'ilaç' bulundu.  Kamuoyunda 'azgın teke otu' olarak bilinen Epimedyumlu bitkisel karışımlı macunlar ile ballı, civan perçemli macunlarda da takviye edici gıda ürünlerinde de 'sildenafil' ilacı (sertleşme bozuklukları için kullanılan bir ilaç) tespit edildi. Bazı ürünlerde de atromin, sibutramine, acetildenafil ilaçları bulundu.

Meyveli gazozda, çikolatada, kahvede bile 'sildenafil'

İzmir'de üretilen meyveli gazoz, nane aromalı içecekler ile kahvelerde sildenafil ve acetildenafil ilaçları tespit edildi.  İstanbul Çatalca'da üretilen bitki karışımlı çikolatada da 'sildenafil' bulundu.

Zeytinyağında, pamuk yağı ve trans yağlar

Zeytinyağı denetimlerinde de mevzuata aykırı durumlar tespit edildi. Sızma zeytinyağlarında pamuk başta olmak üzere yağlı tohum yağları, trans yağlar, mumsu maddeler bulundu.