Bakan Zehra Zümrüt Selçuk açıkladı! İzolasyonda olan çalışanlara iş göremezlik ödeneği!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, koronavirüs tedavisi gören veya filyasyon ekipleri tarafından yüksek bulaş riski tespit edilen çalışanların sağlık kuruluşlarına başvurmadan iş göremezlik ödeneğinden faydalanacağını duyurdu. 

Yayınlanma Tarihi: 07.10.2020 11:07
Değiştirme Tarihi: 07.10.2020 11:07
Bakan Zehra Zümrüt Selçuk açıkladı! İzolasyonda olan çalışanlara iş göremezlik ödeneği!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yazılı bir açıklama yaparak, koronavirüs nedeniyle çalışanlara yönelik verilen desteklere bir yenisini daha eklediklerini açıkladı. Geçici iş göremezlik ödeneği için gerekli olan istirahat raporunu kolaylaştırdıklarını anlatan Bakan Selçuk, "Mevcut uygulamada koronavirüse yakalanan çalışanlar istirahat raporu almak için hekimlere başvuruyor. Artık çalışanlarımızın istirahat raporu almak için tekrardan doktora müracaat etmesine gerek kalmayacak. Filyasyon ekiplerinin, FİTAS (Filyasyon ve İzolasyon Takip Sistemi) üzerinden düzenlediği istirahat raporları SGK tarafından otomatik olarak işleme alınabilecek. Böylece çalışanlarımıza karantinada kaldıkları süre için düzenlenen raporlara ait iş göremezlik ödeneklerini ödeyeceğiz" ifadelerini kullandı. 

Öte yandan Bakan Selçuk, "İzolasyonda olması nedeniyle çalışamayan vatandaşlarımızı destekliyoruz. Aynı zamanda toplum sağlığı için bulaş riskini azaltarak, hastanelerimizdeki yükü de hafifletmeyi planlıyoruz" açıklamasını da yaptı.  

(AA)