Bakan Varank'tan son dakika aşı açıklaması!

Gelen son dakika haberine göre, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Endonezyalı mevkidaşıyla gerçekleştirdiği toplantıda, koronavirüs salgını için aşı ve ilaç geliştirme konularına ilişkin görüş alışverişinde buluştu. İşte Bakan Varank tarafından yapılan o açıklamalar.

Yayınlanma Tarihi: 30.07.2020 14:38
Değiştirme Tarihi: 30.07.2020 14:38
Bakan Varank'tan son dakika aşı açıklaması!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank koronavirüs salgını ve aşı çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

"KORONAVİRÜS AŞISINDA ORTAK ÜRETİM"

Varank, TÜBİTAK Kovid-19 Platformu kapsamında yürütülen aşı ve ilaç projelerinin bazılarında klinik aşama seviyesine gelindiği bilgisini vererek, kat edilen mesafenin memnuniyet verici olduğunu ifade etti.

Endonezya devlet şirketi Bio Farma'nın yüksek üretim kapasitesiyle dünyadaki sayılı aşı üreticilerinden biri olduğunu vurgulayan Varank, şunları kaydetti:

"Klinik fazdaki aşılarımızın hem (insan) deneyleri hem de büyük montanlı üretimi konularında Endonezya ile iş birliği yapabiliriz. Kovid-19'a karşı aşı ve ilaç geliştirme projelerine, salgın daha ülkemizin sınırlarına girmeden önce başlamıştık. Önemli mesafeler katettik, edindiğimiz tecrübeleri paylaşmaya hazırız. Bu kapsamda ilgili kurumlarımız arasında bir mutabakat zaptı imzalanabilir. Ayrıca geçen sene Kuala Lumpur Zirvesi'nde kurulan Mükemmeliyet Merkezi de bu gibi çalışmalarda daha etkin kullanılabilir."

İlgili Sayfalar: Playlist