Bakan Süleyman Soylu acil hizmet numaralarının '112' numarasında birleştirileceğini açıkladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, acil telefon numaralarının tek '112 Acil Çağrı Merkezi' olarak bilinen numarada toplanacağını açıkladı. Karmaşıklığı önleme adına atılan bu adımla ilgili konuşan Bakan Soylu, "Önümüzdeki hazirana kadar Allah nasip ederse Türkiye'de ormandan itfaiyeye, AFAD'dan jandarmaya, polise, Sahil Güvenlik'e, sağlığa kadar acil hizmet numaralarının hepsini kaldıracağız, 112 numarasında birleştireceğiz." dedi.

Yayınlanma Tarihi: 19.08.2020 12:37
Değiştirme Tarihi: 19.08.2020 12:37
Bakan Süleyman Soylu acil hizmet numaralarının '112' numarasında birleştirileceğini açıkladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Kahramanmaraş AFAD Müdürlüğü'nde önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu, acil numaralar olarak bilinen ve ani gelişen ciddi durumlara karşı kullandığımız çağrı merkezlerinin tek bir çatı altında birleştirileceğini, yani acil bir durum için aranacak tek numaranın 112 olacağını belirtti.

Bu kapsamda çalışmaların yürütüldüğünü kaydeden Bakan Soylu, 2021 yılının haziran ayını işaret etti. 

Bakan Soylu'nun açıklaması şöyle: 

"Önümüzdeki hazirana kadar Allah nasip ederse Türkiye'de ormandan itfaiyeye, AFAD'dan jandarmaya, polise, Sahil Güvenlik'e, sağlığa kadar acil hizmet numaralarının hepsini kaldıracağız, 112 numarasında birleştireceğiz. Bu yazılım akıllı bir yazılım. Gelen bütün ihbarları akıllı bir yazılımla analiz edecek, hırsızlık en çok hangi bölgede oluyor, trafik kazaları en çok nerelerde oluyor, orman yangınlarında en çok sıkıntı nerede oluşuyor gibi bütün bunları analiz edecek ve bütün kurumların tedbir almaya, önceden bunlara yönelik yapılabilecek eylemleri oluşturmaya sevk edecek."