Bakan Selçuk'tan son dakika yüz yüze eğitim açıklaması!

Gelen son dakika haberine göre, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze eğitime aşamalı geçişte alınan yeni kararlar açıkladı. Bakan Selçuk "Yüz yüze eğitimin ve uzaktan eğitimin birlikte yürütüleceği bir planlama yaptık ve öğrencilerimiz, 2 gün okulda olacaklar. Yüz yüze eğitime başlama konusunda, isteyen velilerimiz çocuklarını okula gönderecek, istemeyenler için uzaktan eğitim devam edecek ve devamsız sayılmayacaklar." ifadelerine yer verdi.

Yayınlanma Tarihi: 06.10.2020 11:45
Değiştirme Tarihi: 06.10.2020 12:34
Bakan Selçuk'tan son dakika yüz yüze eğitim açıklaması!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 12 Ekim'de başlayacak olan yüz yüze eğitimle alakalı flaş açıklamalarda bulundu. Yüz yüze eğitime kademeli geçişte alınan kararları açıklayan Bakan Ziya Selçuk, şu ifadelere yer verdi.

İşte Bakan Selçuk'un açıklamasından satır başları:

Süreci planladığımız şekilde ikinci aşamaya geçmeye hazırız. İsteyen veli öğrenciyi okula gönderecek istemeyene esneklik sağlanacak. Salgın sürecinin en başından bu yana dünyadaki gelişmeleri yakında izliyor ve süreç planlamalarımızı yapıyoruz. Çocukları ilkokula giden, sınava hazırlanan, özel gereksinimi olan velilerimizin çağrılarını takip ettik. Okullarımızın ne denli büyük toplumsal bir işleve sahip olduğunu görmüş olduk. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nun değerlendirilmesi doğrultusundan öğrenme kayıplarını dikkate alarak yüz yüze eğitime geçiyoruz. Okullar tüm kademe ve sınıflarda tam zamanlı olarak dünyada eğitime başladı. Ancak biz daha aşamalı bir başlangıçtan yanayız.

31 Ağustos Pazartesi günü yeni eğitim yılının ilk zilini çalmış olduk. Okulla duygusal bağ kurma ihtiyacını benimsediğimiz ilkokul birinci sınıflarla yüz yüze eğitime başlamış olduk. Okullarımızda yüz yüze eğitimde üçüncü haftadayız. Tedbirler aldığımız için de üçüncü aşamaya geçmeye hazırız. ilkokul 2, 3, 4, 8, 12 ve özel eğitimli öğrencilerimizle yüz yüze eğitime başlayacağız.

İSTEYEN VELİLERİMİZİ ÇOCUĞUNU OKULA GÖNDERECEK

Yüz yüze eğitimin ve uzaktan eğitimin birlikte yürütüleceği bir planlama yaptık ve öğrencilerimiz, iki gün okulda olacak. Yüz yüze eğitime başlama konusunda, isteyen velilerimiz çocuklarını okula gönderecek, istemeyenler için uzaktan eğitim devam edecek ve devamsız sayılmayacaklar. Sınıf mevcutlarımız daha önce olduğu gibi gruplara ayrılarak azaltılacak. Okulda kalma süreci eskisine oranla kısaltılacak. Bunları sizinle paylaşacağız. Bu aşamada da isteyenler okula gönderecek, istemeyenlere esneklik tanınacak. Ancak velisi tarafından okula gönderilmeyen öğrenci uzaktan eğitime devam edecek.

Denetmenlerimiz düzenli olarak sahayı denetliyor. Okullarımızda Kovid-19 ekipleri oluşturduk. Çocuklarımızı sağlık ve güvenle karşılamak için hazırız. Başlangıçta çok düşük olan başlangıç oranları yükselerek yüzde 80'e yaklaştı. Köy okullarımızın ilkokul ve ortaokul olmak üzere açılıyor. Mevcut sayısı az olduğunda öğrenciler en yakın eğitim merkezine taşınıyordu. Bundan böyle öğrenci sayısına bakılmaksızın velilerimizin isteğine bağlı olarak bu okullar açık kalacak. Burada merkezi karar söz konusu değil, il hıfza kurularının kararlarına göre değişiklikler bölgeye göre değişecek.

500 BİN ÖĞRENCİYE TABLET

Uzaktan eğitim sürecimiz yine yüz yüze eğitimle eş zamanlı olarak devam edecek. Tüm yayınlarımız günde üç kez devam ediyor. Çünkü bazı çocuklarımız kaçırabiliyor. Bu nedenle günde üç kez tekrar ediyoruz. EBA'da gerek ders anlatımları gerekse diğer kütüphaneler, canlı sınıf uygulamaları devam edecek. Desteğe ihtiyacı olan öğrencilerimiz için 12 bin 111 EBA Destek Merkezi oluşturduk. İnternet ya da bilgisayar erişimi konusunda sorun yaşayan çocuklarımızın faydalanmalarını mümkün kılıyor. Bu sayı giderek artacak. Öğrencilerimiz öğretmenlerine sorabilirler, kendine en yakın merkezi öğrenebilirler. İhtiyaç sahibi olan öğrencilerimizin tablet bilgisayar sağlayacak 500 bin öğrencimize tablet ulaştıracağız. Bir dağıtım stratejisi var. Buna göre hareket edilecek ve öğrencilerimize tabletler peyderpey dağıtılacak.

Ailelerin eğitim düzeyi, kardeş sayısı, özel eğitim gereksinim halleri gibi bazı kriterler belirledik. Cihazların dağıtım süreci il milli eğitim müdürlükleri tarafından koordine edilecek ve okul yöneticileri tarafından ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştırılacak. Bu yardımlar çocuklarımıza peyderpey ulaştırılacak.

Şu anda öğretmenlerimiz eğitimi güvenli ve sağlıklı şekilde sürdürüyorlar. EBA araçlarında, sınıflarda, her gün canlı ders yapan yüzlerce öğretmenimiz var. Meslek lisesi ve halk eğitim merkezilerinde öğretmenlerimiz üretim yapmak için seferber oldular.

Bu aşamada belirtilen sınıflar açılacak. Daha sonraki haftalarda yeniden tüm okullar için gözden geçirmeler yapılacak tabii ki.

Bizim için istisnai durumlarla genel durumlar ayrı ayrı değerlendiriliyor. Biz sayısal verilere bakarak konuşuyoruz. 50 kişilik sınıf derken Türkiye'de kaç tane sınıfta böyle bir durum var bunu net olarak konuşmak lazım. Bizim mevcut durumda tüm sınıflarımızla ilgili tedbir almak için, haftada iki gün olduğundan dolayı ve diğer esneklikler okul yönetimleri tarafından alınabildiği için bu konuda bir sıkıntımız yok. Her hafta tekrar değerlendirme yapıyoruz. Öğrenci sayısı ya da temizlik malzemesi tedarikiyle ilgili bir problem var mıdır, yok mudur bunları sürekli değerlendiriyoruz.

İnternet ile ilgili çalışmalar devam ediyor. O da masamızda.

Cumartesi günü eğitim olabilir bu tamamen okullarımızın ihtiyaçlarıyla ilgili bir konu. Biz bu tür durumlarda ülkeye göre kararlar almayız. Okulun, bölgenin ihtiyaçlarına göre esneklik sağlanabilir. Ama neye ihtiyaç olduğu konusunun somutlaşması gerekiyor.

Belirli senaryolarımız var diyoruz aylardır. Bunların içinden seçtiğimiz senaryoları uyguluyoruz. Öğrencilerimizin hangi saatte, hangi gün geleceğine ilişkin elimizde hazır tablolarımız var.

Üçüncü aşamalarda hangi kademelerin değerlendirileceğine ilişkin bu tür değerlendirmeler verilere dayalı olarak yapılıyor. İki hafta içerisinde okula başlayan ve okula devam eden çocuklarımızın kendilerinde, çevrelerinde temas ve pozitif durumu vs. tek tek inceleniyor. Buna göre karar veriliyor. Her gün istişarelerimiz söz konusu.

Türkiye'de bu tür konularla ilgili Sağlık Bakanlığı ile HES kodunu dikkate alan bir yazılım geliştirdik. Bu yazılım bir çocuğumuzun çevresinde bulunan tüm yetişkinlerde, servis şoföründe, öğretmenlerde herhangi bir durum olması söz konusu ise bunu derhal okul idaresine bildiriyor. Bu süreç içerisinde böyle bir durum olmadı.

Sağlık Bakanlığı'nın bize de göndermiş olduğu rapor doğrultusunda biz bir tablolaştırma oluşturduk. Buna göre de bu süreci yöneteceğiz. Birçok ülkedeki okullarda alınması gereken içeriklere bakarsanız orada da çok ayrıntı görürsünüz. Mesela İngiltere'de 12 yaş altı maske takılması istenmiyor. Her ülkede farklı uygulamalar var. Bu tüm dünya için geçerli bir rahatsızlık. Bu konuda eğitim bilimcilerinden, öğretmenlerimizden, bizlerde ziyade hekimlerin görüşlerine bakmak daha işlevsel tabii ki.

Bizim daha önceden de oluşturduğumuz bir algoritma vardı. Bu sefer gelen rapor biraz daha ayrıntılı, herhangi bir durum söz konusu olduğunda tüm algortimayı netleştirdik, buna göre yapacağız ve sizinle bunu paylaşacağız.

İlgili operatörlerle Ulaştırma Bakanlığımızla bu konuyu ele alıyoruz. Neticelendiğinde bunu ilan edeceğiz.

Destekleme kursları iki gün devam edecek. Sınav grupları sadece sınavla ilgili olarak değerlendirilmemeli. Psikososyal durumla değerlendirilmeli. Biz bunu belirli bir esneklik çerçevesinde değerlendiriyoruz.