Bakan Pekcan duyurdu! Habur ve Gürbulak sınır kapıları açılıyor!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Gümrük Birliği'nin güncellenmeye ihtiyacı olduğunu söyleyerek, Habur ve Gürbulak sınır kapılarını bu hafta açacaklarını duyurdu.

Yayınlanma Tarihi: 03.06.2020 13:28
Değiştirme Tarihi: 03.06.2020 13:28
Bakan Pekcan duyurdu! Habur ve Gürbulak sınır kapıları açılıyor!

Haziran ayı itibarıyla Avrupa'nın da kademeli olarak normalleşmesiyle birlikte Türkiye'nin de bir toparlanma sürecine gireceğine dikkat çeken Bakan Pekcan, "Yerel paralarla ticaret ön plana geçecek, biz de muhataplarımızla bire bir görüşmeler yapıyoruz. Swap mekanizmasının hızlandırılarak iş insanlarının da işinin kolaylaştırılması lazım, hem mb, hem iş insanlarıyla bir araya gelerek bu süreci takip ediyoruz. Çin ile görüşüyoruz, zaten bir swap anlaşmamız var, bunun kapasitesini artırmamız lazım, Güney Kore, Malezya, Hindistan, Japonya ile de görüşüyoruz. Bu süreçte bütün dünyada yerel paralarla ticaret artacak" dedi. 

"CİDDİ TOPARLANMA BEKLİYORUZ"

Haziran'dan itibaren ciddi toparlanma beklediklerinin altını çizen Bakan Pekcan, "Sadece bizim değil, iş yaptığımız partnerlerimizin de toparlanması lazım, oralarda da olumlu gelişmeler var. Gümrük birliğinin güncellenmeye ihtiyacı var. Habur ve Gürbulak kapıları açılıyor" bilgisini paylaştı.