Bakan Murat Kurum'dan son dakika müsilaj açıklaması!

Marmara'yı etkisi altına alan ve uzmanların acil bir şekilde çözülmemesi halinde Marmara'daki canlı çeşitliliğini bitireceğini ifade ettiği müsilaj ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, açıklama yaptı. Kurum, 11 günde 4 bin 202 metreküp müsilaj temizlendiğini ifade etti.

Yayınlanma Tarihi: 19.06.2021 12:39
Değiştirme Tarihi: 19.06.2021 12:39
Bakan Murat Kurum'dan son dakika müsilaj açıklaması!

Bakan Murat Kurum, sosyal medya hesabından Marmara'daki müsilaj temizliğine ilişkin güncel durumu paylaştı. Kurum'un sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda şu ifadelere verdi...

"Marmara Denizi'mizdeki müsilaj temizliğimize ara vermeden ve her gün daha da yoğunlaşarak devam ediyoruz. Müsilaj temizliğimizin on birinci gününde de 356 m³ ile toplamda 4 bin 202 metreküp müsilajı temizleyerek düzenli depolama sahalarına gönderdik. Marmara Denizi'mizi temizlerken denetim çalışmalarımıza da hız kesmeden devam ediyoruz. Gerçekleştirdiğimiz 4 bin 396 denetimde mevzuata aykırı davranan işletmelere 12 milyon 835 bin TL idari para cezası uyguladık. Marmara Denizi'mizin temizliğinde, sahada 1.550 arkadaşımızla çalışıyoruz. İstanbul Üniversitesi ile, organik bakteriyle deniz yüzeyindeki müsilajın ayrışmasına dair çalışma yürütüyoruz. Salı günü denizimizde, iki yerde oksijen seviyesini artıracak projemizi başlatacağız. Marmara Denizi'ni Koruma Eylem Planımız çerçevesinde, sahada gece gündüz demeden el birliğiyle çalışıyoruz. #MarmaraHepimizin anlayışıyla hareket ediyoruz."