Bakan Kurum'dan açıklama! Bisiklet yollarının 1650 kilometrelik kısmı bu yıl sonuna kadar tamamlanacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ülke genelinde yapılacak bisiklet yollarıyla ilgili açıklama yaptı. Kurum, 2023 yılına kadar ülke genelinde 4 bin 775 kilometre bisiklet yolu yapacaklarını söyledi.

Yayınlanma Tarihi: 03.06.2020 12:24
Değiştirme Tarihi: 03.06.2020 12:25
Bakan Kurum'dan açıklama! Bisiklet yollarının 1650 kilometrelik kısmı bu yıl sonuna kadar tamamlanacak!

Bakan Kurum, hava kalitesini korumak için yeşil yürüyüş ve bisiklet yolları yapacaklarını söyledi. Bakanlık olarak bugüne kadar yerel yönetimlerin yaptığı bin 150 kilometrelik bisiklet yoluna destek olduklarını ifade eden Kurum, ülke genelinde bisiklet yollarının artırılması için çalışmaların sürdüğünü açıkladı. 

HANGİ İLLERDE TAMAMLANDI? 

Bakan Kurum; Afyonkarahisar, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Çankırı, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, Kahramanmaraş, Malatya, Rize, Sakarya, Trabzon, Tunceli'deki 102 kilometrelik bisiklet yolunun bittiğini; Batman, Bitlis, Çanakkale, İstanbul, Konya, Kırşehir, Kütahya, Mersin, Muğla, Niğde, Ordu, Rize, Siirt, Trabzon, Tokat, Yozgat, Zonguldak'ta da 114 kilometrelik bisiklet yolunun yapımına devam edildiğini belirtti. 

2 ETAP HALİNDE BİSİKLET YOLLARI 

Avrupa Bisiklet Ağı (Eurovelo) ile entegre olacak 3 bin 165 kilometrelik güzergah için "Şehirlerarası Ulaşım ve Turizm Amaçlı Bisiklet Yolları Master Planı" hazırladıklarını da sözlerine ekleyen Bakan Kurum, Anadolu ve kıyı koridoru olmak üzere 2 etap halinde planlanan bisiklet yollarının 1650 kilometrelik kısmını bu yıl sonuna kadar tamamlayacaklarının altını çizdi.

ŞEHİR İÇİ ULAŞIMA ENTEGRE EDİLECEK 

Bisiklet yollarının şehir içlerinde ulaşıma entegre olacağını da berliten Bakan Kurum, "Şehirler arasında da özellikle bisiklet turizmine ve ulusal, uluslararası spor organizasyonlarına hizmet verecek. Toplamda 102 kilometre bisiklet yolunu tamamladık. Korunan alanlara yapacağımız 1496 kilometre, 17 ildeki 114 kilometre ve Avrupa Bisiklet Ağı ile entegre olacak 3 bin 165 kilometre bisiklet yolu ile vatandaşlarımız için 2023 yılı sonuna kadar ülke genelinde toplamda 4 bin 775 kilometre bisiklet ağı kurmuş olacağız. Yaya ulaşımına katkı sunmak için de 2023 yılına kadar 3 bin kilometre yeşil yürüyüş yolu yapacağız" dedi. 

(AA)