Bakan Koca koronavirüste son durumu paylaştı ve ikinci dalga ile ilgili net konuştu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu üyeleriyle gerçekleştirdiği video konferans sonrası, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Bakan Koca ayrıca, 3 Haziran 2020 Türkiye Koronavirüs tablosunu da paylaştı. Bugünkü test sayısında gözle görülür bir artış gözlemlenirken, test sayısına göre tespit edilen hasta sayısının oranında da düşüş dikkat çekti. Bakan Koca 65 üstü vatandaşların ve 18 yaş altı gençlerin durumuyla ilgili de konuya netlik kazandırdı.

Yayınlanma Tarihi: 03.06.2020 20:04
Değiştirme Tarihi: 03.06.2020 20:42
Bakan Koca koronavirüste son durumu paylaştı ve ikinci dalga ile ilgili net konuştu

Bakan Koca'nın açıklamaları şu şekilde:

- 1 Haziran itibariyle yeni bir sürece girdik. Bu sürece normalleşme süreci diyoruz. Planlı adımlarla ilerliyoruz. 6 Mayıs'ta yaptığım konuşmada, salgınla mücadelemizde 1. dönemi tamamladık demiştim. Mücadelemizin 2. dönemine girdiğimizi, başarının bazı koşullara bağlı olduğunu belirtmiştim. Tedbir şarttır. 

- Dünya çapındaki bu salgın, sadece ölüm kalım endişesiyle insanların eve kapanmasına yol açmadı, birçok şeye ağır darbeler vurdu. Refah seviyesi 6 ay öncesinden çok daha geriye düşmüştür. Ülkemiz de haliyle etkilenmiştir. 

-Halen sınırlı saatlerde dışar çıkabilen büyüklerimiz ve gençlerimze karşı sorumluluğumuz var. Bu kısım, toplumumuzun 30 milyonluk nüfusunu oluşturuyor. Devletimiz, salgınla ilgili imkanlarını seferber etti. 

--Salgının en çetin günlerinde gösteridğimiz başarıyı, vaka sayısının bine düştüğü günlerde göstermek zor değil. Bu günlerin de kendine özgü zorlukları vardı. 1. zorluk, salgının sona erdiği inancıdır. 2. zorluk, tedavide elde ettiğimiz başarıyı düşünerek ciddiyetini unutmaktır. 3. zorluk, risk grubunda olanların tedbirleri gevşetmesidir. Bu üç zorluk, bu günlerin sınavıdır. Tedbirlere uyulmazsa, hastalığın daha fazla yayılma imkanına ulaşacağı açıktır. Tedbirimiz bellidir, maskemizi mutlaka takacağız, insanlarla aramıza 1.5 metre mesafe koyacağız. 

--Kovid salgını nedeniyle bugüne 4585 hastamızı kaybettik. Bundan sonrası için şöyle düşünmek zorundayız, tedbirler şahsımızla ilgili değildir. Tedbirler, her gün karşımıza çıkan tabloyla yakından ilgilidir. Maske, 1.5 metre mesafe uyulması gereken tedbirlerdir. Maske sosyal mesafenin ihlali için bahane olmamlıdır. 

TÜRKİYE 3 HAZİRAN GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU

Bakan Koca, bugüne dair koronavirüs verilerini Twitter hesabından paylaştı. Verilere göre bugün hayatını kaybeden kişi sayısı 24 olarak belirtildi. Bugün 52 bin 305 kişiye test yapıldığını belirten Bakan Koca, 867 yeni vakanın tespit edildiğini ifade etti. Bugün iyileşen hasta sayısı ise 931.

Haber ile ilgili metin girin!.

İşte Bakan Koca'nın açıklaması

1 ay önce bugün 1.424 olan yoğun bakım hasta sayımız %57 oranında, 766 olan entübe hasta sayımız %66, günlük vaka sayımızsa %48 oranında azaldı. 52 bini aşkın testin sonucuna göre, bugün yeni vaka sayımız 867. TEDBİRLERLE BU DÜŞÜŞÜ DAHA DA HIZLANDIRALIM.

İKİNCİ DALGA AÇIKLAMASI

Bugüne kadar toplum olarak büyük feraset gösterdik. Salgın ve tedbirleri de dayanak kabul ederek, diyebiliriz ki ikinci dalga beklemiyoruz.

Kontrollü sosyal hayat dönemi için, bilim kurulumuz ve bakanlığımız tarafından hazırlanan rehberlerden bahsettim. Bu rehberler, tüm mekanlarda çalışanların ve müşterilerin salgına karşı uyması gereken düzeni ortaya koymaktadır. 

AVM gibi kalabalık ortamlara gittiğinizde lütfen 3 saatten fazla kalmayın

Hastaneler olağan hizmetlerine geçmey başlıyor. Hastanelerimiz ve sağlık çalışanlarımız için de gerekli rehberi yayınladık. Kurallara muntazam şekilde uyulacaktır. 

65 YAŞ ÜSTÜ VE GENÇLERİN SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI

Sokağa çıkma kısıtlaması daha çok en son 15 ilkimizde gerçekleşmişti. İllerdeki geçişlerin kısıtlandığı bir durumdu. Önümüzdeki dönemde hafta sonu ile ilgili genel bir düşünce yok.

İl bazında, vakaların yayılımında değişiklik olursa her zaman karar almak mümkün olabilir. Bilim Kurulu'nda böyle bir öneresi oldu. Gerektiğinde iller bazında gündeme her zaman gelebilir. 65 yaş üstü ve gençlerimizle ilgili, en çok fedakarlık gösteren onlar oldu.

Halen sokağa çıkmada kısıtlı olan büyüklerimizin haftada 1 gün, gençlerimizinde haftada 2 gün sokağa çıkma izni bulunuyor. Düzenleme ile ilgili önümüzdeki hafta gündeme gelmiş olur. Bir düzenleme yapılması gündeme gelmiş oldu. Önümüzdeki hafta netleşmiş olur. Büyüklerimizin ve gençlerimizin fedakarlığına son vermek, 53 milyon kişinin tedbirlere uymasıyla doğru orantılıdır.

Özellikle bu dönemde acil olmayan elektif dediğimiz vakaların ertelendiğini biliyorsunuz. Acil olan vakalarımız hiçbir zaman bırakılmadı. Zorunlu olmadıkça sağlık ocaklarına hastanelere müracaat edilmemesi gerektiğini belirtiyoruz. Randevu sistemiyle polikiniklerin gerçekleşmesini zorunlu kıldık. Ben özellikle acil oranımız %30'lardaydı.

Bu oran bu süreçte bu kadar olmadığını gösterdi. Yani gerekli olduğu zaman sağlık kuruluşlarına müracaat edelim. Gerekli olmayan bir durum söz konusu ise sağlık kuruluşlarına gitmeyelim. Çünkü müdahale edilmesi gereken hastaya daha iyi zaman ayırıp, buluşmayı en aza indirgeyen sistemle götürmek istiyoruz. Hastanelerde hangi kurallara dikkat edilmesi gerekiyor yayınlandı. Vatandaşlarımız da bu tedbirlere uyarsa daha başarılı bir süreç olur.

RUSYA İLE AŞI VE İLAÇ ÇALIŞMASI

Ülkemizde şu an toplam ilaç ve aşı anlamında 22 üniversite ve merkezin çalışması var. Hayvan deneyi aşamasına gelen şu an 4 merkezimiz ve üniversitemiz var. Rusya ile görüşmemizde, aşı çalışmalarının özellikle hayvan çalışmalarının sonlarına doğru geldiklerini ifade etti. Aşıların klinik çalışması önemli, bunu sadece ülkenizde değil, dışarıda da yapmanız önemli. Bu anlamda Rusya ile karşılıklı çalışmaların yapılabileceğini düşündük. 

TOPLU TAŞIMALARDAKİ YOĞUNLUK

Bilim kurulumuz bir rehber yayınlandı. Hangi kurallara uyulması gerektiğini çok net ifade etti. Şehirlerarası yolculuklarda yüzde 50 kuralı kalkmadı, daha da aza düştü. 2 yan yana koltuk şehirler arası ulaşımda dolu olmayacak. Ama şehiriçinde koltuk sayısından fazla yolcu alınmayacak. Zorunlu hallerde de bazı izinler verildi. Duraklar olmak üzere, otobüs veya minibüslere veya şehirlerarası otobüslere, varolan sayılar dışında vatandaşlarımızın zorlamaması gerekiyor.