Bakan Koca koronavirüste son durumu anlattı: Hastalığın belirtilerinde değişmeler var

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Hürriyet Gazetesi yazarlarından Osman Müftüoğlu'na koronavirüs salgınıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Son durumu anlatan Bakan Koca, yeni belirtilerin olduğunu, kimsenin virüsü bitmiş sanmaması gerektiğini ifade etti.

Yayınlanma Tarihi: 03.08.2020 10:30
Değiştirme Tarihi: 03.08.2020 10:30
Bakan Koca koronavirüste son durumu anlattı: Hastalığın belirtilerinde değişmeler var

Bakan Koca koronavirüs test sayısında azalma olmayacağını, ellerinden geldiği kadarıyla çok test yapacaklarını ifade etti. Vaka tespitinin erken dönemde yapılmasının amaçlandığını söyleyen Bakan Koca, yayılmayı ve tedaviyi de böylece kolaylaştırmak istediklerini anlattı. 

"FİLYASYON EKİPLERİ 7/24 ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYOR"

Koronavirüs salgınından bu yana faaliyet yürüten filyasyon ekibine de ayrı parantez açan Bakan Koca, 'Filyasyonda da tedavide de ciddi tecrübeler edindik. Filyasyon ekiplerimiz hâlâ sahada, 7/24 çalışmaya devam ediyor. Hastanelerimizde de oldukça tecrübeli ekiplerimiz oluştu. Tedavide başlangıca oranla şimdi çok daha başarılıyız.' dedi.

"FAVİPİRAVİR ÜRETECEĞİZ, HATTA İHRAÇ BİLE EDEBİLİRİZ"

İlaç kullanımı konusunda önemli deneyim kazanıldığını söyleyen Bakan Koca, ilaç stoğunda da iyi durumda olunduğunu ifade etti. ' Etkili olduğunu gördüğümüz Favipiravir’i üretmek için 4 ayrı yerli ilaç firmamıza ruhsat verdik.' diyen Bakan Koca, kendi ihtiyacımızı kendimizin karşılayabilecek bir noktaya gelineceğini ve hatta bu ilacı ihrat etme imkanını bile bulabileceğimizi söyledi. 

KORONAVİRÜR BELİRTİLERİNDE DEĞİŞMELER VAR


Koronavirüs tespit edilen kişilerde yeni belirtileri olduğunu söyleyen Bakan Koca, ilk gün teşhis konulan kişilerle son haftalardaki kişiler arasında belirti farkılılıklarının olduğunu anlattı. İshal ve kas ağrısı belirtisinin çok sık karşılaşıla belirtiler haline geldiğini kaydeden Bakan Koca, hayatını kaybeden hastalarda en büyük problemin de 'pıhtılaşma bozukluğu' olduğunu belirtti. 

Bakan Koca son olarak virüsün gücünde bir azalma olmadığının altını çizdi. 'İpin ucu bırakılmamalı' diyen Bakan Koca, korunmada da teşhiste de tedavide de ilk hızımızdan taviz vermemeliyiz. ifadelerini kullandı.

Kaynak: Hürriyet