Bakan Kasapoğlu'ndan müjde! Başarılı sporcular, özel öğretim kurumlarında ücretsiz okuyacak!

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharren Kasapoğlu, başarılı sporcu öğrencilerin, Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı özel öğretim kurumlarında ücretsiz okuyabileceğinin müjdesini verdi. İşte detaylar...  

Yayınlanma Tarihi: 17.08.2020 11:53
Değiştirme Tarihi: 17.08.2020 11:54
Bakan Kasapoğlu'ndan müjde! Başarılı sporcular, özel öğretim kurumlarında ücretsiz okuyacak!

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, ilk ve ortaöğretim çağındaki başarılı sporcuların özel öğretim kurumlarında ücretsiz okuma imkanına sahip olabileceğini duyurdu. 

Konuyla ilgili konuşan Bakan Kasapoğlu, "Bu vesile ile yetenekli genç ve çocuklarımızın spora devamlılığının sağlanmasında, 'spor mu, eğitim mi' ikilemini aşmasında tarihi bir adım daha atmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Sportif başarının ilk basamaktan itibaren destekleneceği bu değişikliğin ülkemiz sporu için hayırlı olmasını diliyorum" dedi. 

İLAVE PUAN ALACAKLAR 

Bakan Kasapoğlu'nun duyurduğu düzenlemeyle ilk ve ortaöğretim çağındaki sporcu öğrenciler, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığının gerçekleştirdiği ortak çalışma neticesinde sportif başarılar elde ederlerse değerlendirme kriterleri içinde ilave bir puan alarak ödüllendirilecek. Dünya ve Avrupa Şampiyonalarında, Avrupa Gençlik Olimpik Festivali (EYOF) ile Dünya Gençlik Olimpiyatları'nda ve ulusal spor faaliyetlerinde başarılı olan genç sporcular, diğer koşullarının da uygun olması halinde bu imkandan yararlanabilecek.

KRİTERLER NELER?

Düzenleme kapsamında olimpik veya paralimpik branşlarda ulusal ve uluslararası yarışmalarda başarı elde ettiği bakanlık tarafından belgelendirilen sporculara ilave 50 puan kazandıran bir düzenleme yapıldı. Buna göre sporcu öğrenci; Dünya ve Avrupa Şampiyonalarında dereceye girip altın madalya almışsa + 50 puan, gümüş madalya almışsa + 40 puan ve bronz madalya almışsa + 30 puan, Avrupa Gençlik Olimpik Festivali (EYOF) ile Dünya Gençlik Olimpiyatları'nda altın madalya almışsa + 30 puan, gümüş madalya almışsa +20 puan ve bronz madalya almışsa +15 puan, ulusal spor faaliyetlerinde altın madalya almışsa + 20 puan, gümüş madalya almışsa +15 puan, bronz madalya almışsa +10 puan alacak. (AA)